Cilvēka mūža garumu un darbaspējas lielā mērā nosaka viņa dzīves stils. Viens no veselīgas dzīves priekšnoteikumiem ir pareizs uzturs.
Visi cilvēki attīstās ne tikai fiziski, bet arī garīgi un emocionāli. Cilvēku organismam vajadzīga enerģija un uzturvielas. No kurienes tās ņem? Kāpēc cilvēks ēd? Ko vispār nozīmē ēšana? Kas nosaka, kādus ēdienus ēd? Arvien biežāk cilvēki sāk apzināties, ka pareizs uzturs palīdz saglabāt ilgāku mūžu un labu veselību. Zinātnieki ir atklājuši, ka vairāku plaši pazīstamu slimību veidošanos izraisa nepareizs uzturs. Daudzi cilvēki ikdienā lieto pārāk daudz sāls, cukura vai tauku. Arī neregulāra vai pārmērīga ēšana var izraisīt veselības traucējumus. Nepareizs uzturs var veicināt tādu slimību rašanos kā cukura diabēts, infarkts, aptaukošanās, ļaundabīgais audzējs u.c. tūkstošiem cilvēku slimo nezinot, ka kaites rada viņu ēšanas paradumi un veids. Tāpēc, lai saglabātu veselību, vajag zināt, kādas sakarības pastāv starp veselību, iespējamām slimībām, pašsajūtu un uzturu. Uzturs nosaka cilvēka attīstību, veselību un darbaspēju. Uztura nozīme organismā:
apgādā ar uzbūves vielām;
dod enerģiju;
apgādā ar bioloģiski aktīvām vielām, kas regulē dzīvības norises;
palielina pretošanās spējas slimībām- nostiprina imūnsistēmu.
Uzturs jebkuram dzīvajam organismam ir viena no saiknēm ar ārējo vidi. Dzīvības procesi cilvēka organismā ir saistīti r uztura veidu un sastāvu. Uzturzinātnieki uzskata, ka uztura sastāvā jāievēro trīs prasības:
atbilstība organisma enerģijas patēriņam;…