Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
5,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:468349
 
Author:
Evaluation:
Published: 03.06.2008.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 40 units
References: Used
Extract

Debesskrāpju vēsture

Demonstrējot varenību un pārākumu, senajos laikos, kaut vai Senajā Ēģiptē, Grieķijā vai Romā, kulta celtnes un tempļi tika būvēti iespējami augstāki. Mūsdienās šādu augstceltņu veidošanos galvenokārt nosaka zemes dārdzība.
Par pirmo augstceltni, pēc Ņujorkas Debesskrāpju muzeja datiem, uzskatāma 1890. gadā celtā „World building”, kas ir 92 metrus augsta. Citos avotos teikts, ka par pirmo augstceltni uzskatāma apdrošināšanas firmas „Equitable” 40 metrus augstā ēka Ņujorkā, kas uzcelta 1870. gadā. Vēl citos avotos par pirmo augstceltni uzskatāma Čikāgas desmitstāvīgā „Home Life Insurance Building”, kas uzbūvēta 1884.gadā un pēc dažiem gadiem paaugstināta vēl par dažiem stāviem.
Līdz XIX – XX gadsimtu mijai vēl vairākas ap simts metru augstas ēkas parādījās galvenokārt Čikāgā un Ņujorkā. 1929. gadā par pasaules augstāko ēku kļuva 60 stāvus augstais „Woolworth Building”, pēc pāris gadiem to apsteidza „Chrysler Bulding”, bet 1931. gadā – Manhetenā uzbūvētais 381 metru augstais „Empire State Building”. Tā bija augstākā celtne līdz pat 1962. gadam, kad uzcēla 110 stāvus augstos „World Trade Center” dvīņu torņus. Amerikā tos pārspēja tikai 443 metrus augstais „Sears Tower” debesskrāpis Čikāgā (skat. attēlu nr.1).
XX gadsimta sākumā debesskrāpjus lielākoties cēla ASV, pēc tam tie parādījās arī Eiropā, bet pašlaik tie tiek celti pārsvarā Āzijā.
Ilgu laiku pasaules augstākie debesskrāpji bija 452 metrus augstie Petronas dvīņu torņi Kualalumpurā (Malaizijā). Tomēr pirms dažiem gadiem tos pārspēja 508 metrus augstā biroja ēka „Taipei 101” Taivānas galvaspilsētā. Tai ir 101 stāvs, tā ir aprīkota ar vismodernākajām ugunsdzēsības, evakuācijas un seismoloģiskajām iekārtām.
Daudzas valstis vēlas pārspēt taivāniešu veikumu, ieskaitot Krieviju. Maskavā ir iecerēta 544 metrus augsta ēka, tās celtniecība varētu izmaksāt pat 250 miljonus dolāru, un ekspluatācijā to bija plānots nodot pēc pāris gadiem. Vēl ir arī izplatīta ziņa, ka Maskava cels vēl gigantiskāku ēku, tās augstums sasniegtu 640 metrus, ēkai būtu 116 stāvu.
Pats augstākais celtniecības pasaulē ir 553 metrus augstais CN tornis Toronto, taču tas nav pieskaitāms pie apdzīvotajām būvēm.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register