"Depresija ir nepilnīgas mīlestības zīme. Lai mēs būtu mīlošas būtnes, mums ir jābūt arī būtnēm, kas piedzīvo izmisumu zaudējot to, kuru mīlam, un depresija ir šī izmisuma mehānisms. Tā sākas ar mūsu Es sagraušanu un galu galā noved pie tā, ka mēs vairs nespējam dāvāt un pieņemt mīlestību. Depresija - idejas par to, ka iekšēji mēs visi esam vientuļi, iemiesojums, - iznīcina ne tikai mūsu saites ar citiem, bet arī spēju atrasties pasaulē vienatnē ar sevi. Mīlestība, lai arī nav depresijas profilakse, tomēr mīkstina mūsu prāta trauksmi un sargā to no viņa paša. Zāles un psihoterapija var atjaunot aizsardzības mehānismu - no tā kļūst vieglāk mīlēt un būt mīlētam, un tieši tāda ir to izmantošanas jēga. Cilvēki, kas atrodas labā gara stāvoklī, mīl: viens - sevi, otrs citus, kāds darbu, cits - Dievu, bet ikkatra no šīm jūtām apliecina cilvēka dzīvei svarīgo esamības jēdzīgumu, kas ir pretējs depresijai. Reizēm mīlestība pamet mūs un mēs aizejam no mīlestības. Vienīgās jūtas, kas saglabājas mīlstības prombūtnē - niecības apziņa."
( E. Solomons "Pusdienas dēmons. Depresijas anatomija" 17. lpp)
Depresija (lat. depressio – visu psihisko procesu aizkavējums, nomāktība.
Runā, ka Depresija - tā ir sieviete melnā, kura klauvē Jums pie durvīm. Ja jūs viņu aizdzīsiet, viņa stāvēs pie jūsu nama durvīm mūžīgi. Viņu vajag ieaicināt iekšā, nosēdināt pie galda, mēģināt pabarot un pēc tam censties izjautāt, kāpēc viņa tomēr ir atnākusi, un tad Jums ir cerība, ka varēsiet no viņas atvadīties. Kas tad ir depresija?
Par to runā jau sen. Daži psihoanalītiķi (F.Aleksanders, Š.Selestniks, O.Pavlova u.c.) un psihiatri (D.Hells u.c.) min Saulu no Bībeles kā pirmo klīniskās depresijas gadījumu.
Nosliece uz depresiju var būt iedzimta, mantota no iepriekšējām paaudzēm. Šādas depresijas sauc par endogenajām (iekšējām) depresijām. Šīs depresijas rodas bez acīm redzama iemesla vai arī pēc pārāk nenozīmīga notikuma.
Depresijai var būt arī kāds objektīvs iemesls – tuva cilvēka zaudējums, seksuāla vardarbība, uzbrukums, nelaimes gadījums, neveiksmes personīgajā dzīvē, lielas pārmaiņas dzīvē un dažādi citi notikumi, kas cilvēku izsit no sliedēm.…