No 1869. līdz 1871. gadam Dmitrijs Mendeļejevs izstrādāja elementu periodisko sistēmu. Daudzu valstu, tostarp Vācijas, Francijas, Anglijas, ASV, zinātnieki mēģinājuši sistematizēt ķīmiskos elementus, taču tas viss nav vainagojies ar panākumiem. Tagad Rietumu labāko universitāšu studenti ķīmiķi, apgūstot periodisko sistēmu, nemaz nezina, kurš to izstrādājis. Iespējams, ka uzvārdu "Mendeļejevs" viņiem ir pārāk grūti izrunāt.
Daudzu ķīmiķu prātus nodarbina, kā Dmitrijs Mendeļejevs atklāja ķīmisko elementu periodisko sistēmu, kuru tagad lieto visa zinātnes pasaule. Leģenda vēsta, ka slaveno tabulu, kas rotā vai visu pasaules ķīmijas kabinetu sienas, zinātnieks ieraudzīja sapnī un tikai pēc tam papildināja ar vajadzīgajiem loģikas ķēdes posmiem – iztrūkstošajiem elementiem.
Sapnī vai īstenībā – tas mūsdienās vairs nav tik svarīgi, – bet daudzus joprojām saviļņo fakts, ka krievu ķīmiķis D. Mendeļejevs, rakstot mācību grāmatu «Ķīmijas pamati», 1869. gadā izdarīja vienu no izcilākajiem dabaszinātņu vispārinājumiem – atklāja elementu periodiskuma likumsakarību un izstrādāja ķīmisko elementu periodisko tabulu.
D. Mendeļejevam atšķirībā no citiem tabulas veidotājiem izdevās paredzēt toreiz vēl neatklāto ķīmisko elementu – gallija, germānija, skandija, – ķīmiskās īpašības un atommasu.
D. Mendeļejeva pētniecības darbs aptvēra daudzas nozares . «Ar zinātnes palīdzību bez vardarbības, ar mīlestību, bet nelokāmi, tiek kliedēti maldi, nepatiesība un kļūdaini uzskati, bet tiek sasniegts: iegūtās patiesības saglabāšana, tālākas attīstības brīvība, vispārējs labums un iekšēja labsajūta,» raksturojot savu aizraušanos ar zinātni, atzina D. Mendeļejevs.
…