1.Kas kopīgs un kas atšķirīgs šo valstu drošības politikā 90.gados un kā katras valsts ģeopolitiskā un vēsturiskā situācija ietekmē ārpolitisko orientieru un mērķu izvirzīšanu?
Somijas drošības politikai 90.gados piemita drošības politikas aspekti, kas tika īstenoti Aukstā kara laika periodā. Sakari, kas saista 90.gadu drošības politiku ar pagātni ir neitralitātes politika, Ziemeļu identitāte, politika attiecībā uz Krieviju, kodolu politika un atbruņošanas politika.1
Drošības politika Somijā tika autoratīvi noteikta ar 3 valdības noteiktām komiteju ziņojumiem ar plašu parlamentāru bāzi. Tās mērķis bija saglabāt valsts neatkarību un aizsargāt pilsoņu dzīves, līdz ar to drošības un ārpolitika tika noteiktas kā vissvarīgākie instrumenti. Valts drošības politika tika nosacīta ar ģeopolitisko situāciju, tās resursiem un tās vēsturisko situāciju. Samijas neatkarības laikā par galveno problēmu bija neatliekama lielās varas vērtība. Līdz ar otro Somijas meklējumiem pēc sadarbības ar sabiedrotiem pret Padomju Savienību bija neapmierinoši un šīs iespējas bija neiespējamas pēckara situācijā. No citas puses Somija netiecās apvienoties pati ar Padomju Savienību, līdz ar to vienīgā iespēja bija vedot netralitātes politiku, savienojot to ar nozīmīgu piekāpšanos Padomju Savienības interesēm.…