Strādājot pie šī darba, sapratu, cik maz īstenībā zinu par Eiropas Savienību. Manas zināšanas aprobežojās ar reklāmas rullīšos redzēto un dzirdēto un nedaudz izlasīto pirms referenduma. Dažreiz kaut ko dzirdēju pa televizoru, kādu rindu izlasīju avīzē, un principā man bija izveidojies viedoklis, ka Eiropas Savienības vienīgais mērķis un sapnis ir tūlīt un uzreiz glābt Latviju no nabadzības. Stājoties ES, cerējām uz zelta kalniem, pēc gada esam sapratuši, ka nemaz tik viegli šiem kalniem nevar tikt klāt – tie tiek diezgan labi apsargāti. Ir dzirdēts – jāprot to izdarīt, tad esot iespējams, un dažiem tas pat izdodoties! Bet vairumam tā vietā diezgan bieži nākas pašiem patukšot savas kabatas – jāpilda ES noteikumi un prasības... Baidos, ka tādas dotajā brīdī ir nospiedošā vairuma tautas masu domas. Jo, lai arī daži lauksaimnieki un rūpnieki ir saņēmuši finansējumu, lai arī kopumā it kā paliek labāk – mēs, nekaunos teikt – nabadzīgie cilvēki – to neizjūtam. Ir tikai sliktāk: cenas aug, bet algas – nē.
Neskatoties ne uz ko, pagaidām piederu pie Eiropas optimistu sabiedrības. Varbūt tāpēc, ka man ir tikai 33 gadi un pagaidām vēl pietiek spēka gaidīt un cerēt. Vēl netaisos uz ārzemēm peļņā (atbrīvojot vietu vēl lētākam darbaspēkam), vēl ceru, ka skolotājs drīz tomēr varēs dzīvot un strādāt kā cilvēks, nevis noskrienoties pa vairākām slodzēm trijās skolās, pie kam laukos vēl arī pa dārziem un kopjot lopus, jo citādi nav iespējams izdzīvot un arī savus bērnus vēl skolā palaist... Mūsu paaudzei iekrituši grūti laiki (taisnība tiem aziātiem, kuru ļaunākais novēlējums esot – „kaut tu piedzīvotu juku laikus”...), bet veselīgais instinkts saka – mēs ejam tam visam cauri, lai bērniem būtu vieglāk. Tāpēc vēl turos pie optimistiem, un esmu nolēmusi papētīt, ko tad Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā ir nesusi labu. Bet, tā kā noteikti ir arī bez manis daudzi, kam nav īsti skaidrs, kas īsti ir ES, sākumā neliels ieskats arī tās vēsturē un principos.
EIROPAS SAVIENĪBA.
APVIENOTĀ KARALISTE, AUSTRIJA, BEĻĢIJA, ČEHIJA, DĀNIJA, FRANCIJA, GRIEĶIJA, IGAUNIJA, ĪRIJA, ITĀLIJA, KIPRA, LATVIJA, LIETUVA, LUKSEMBURGA, MALTA, NĪDERLANDE, POLIJA, PORTUGĀLE, SLOVĀKIJA, SLOVĒNIJA, SOMIJA, SPĀNIJA, UNGĀRIJA, VĀCIJA, ZVIEDRIJA.
…