Pēc PSRS sabrukuma Centrālās un Austrumeiropas reģionā pienāca politisko un ekonomisko reformu laiks. Sākās pārēja no plānveida ekonomikas pie brīvā tirgus ekonomikas, kuras pamatievirzes bija cenu liberalizācija, valsts īpašuma privatizācija, uzņēmējdarbības brīvības nodrošinājums, konkurences atjaunošana, nacionālās valūtas konvertēšana. Gatavība funkcionēt kapitālistiskās ekonomikas ietvaros bija saistīta ar dažādiem CAE valstu starta priekšnosacījumiem, kā arī tās ievēlētiem makroekonomikas stabilizācijas ceļiem.
Jebkura reformu programma ietver sevī gan negatīvus, gan pozitīvus soļus, un pasākumus, lai izjauktu vecas un izveidotu jaunas struktūras. Tā kā izveidošana vienmēr aizņem vairāk laika, nekā iznīcināšana, nekārtības bija neizbēgamas transformācijas periodā.1 Daudz cilvēku bija neapmierināti ar reformām un neatbalstīja tās, parādījās masu nekārtības, bet, neskatoties uz to, CAE valstu valdības panāca ievērojamus rezultātus un vairākums no valstīm iestājās Eiropas Savienībā, izpildot prasības, nepieciešamas sekmīgai ekonomiskai sistēmai.
Šī referāta mērķis ir apskatīt ekonomiskas reformas CAE reģionā no 1990. gadu sākuma līdz mūsdienām, reformu pamatmērķus, kā arī rezultātus un efektivitāti, pievēršot īpašu uzmanību reformu negatīvām sekām un problēmām, kuras parādījās transformācijas ceļā. …