Kād jūs skātaties,kā saule lēc; kad jūs lasat grāmatu; klausieties mūziku; meklējiet atbildi uz kādu jautājmu; sapņojet pār nākotni, tad kopā ar dažādām izziņas formām, jūs izrādāt savu attieksmi pret apkārtējo pasauli. Grāmata, ko jūs lasat, darbs, ko jūs pildat var sniegt jums prieku un baudu, bet var arī bēdināt, izsaukt jūsos prieku vai vilšanās. Prieks, skumjas, bailes, šausmas, īgnums, dusmas, sajūsma – viss tas ir dažādas jūtas un emocijas. Tās - ir viena no cilvēka atspoguļošanas spējas paradībām. « Apkārtējās pasaules iedarbība uz cilvēku saglabājās viņa atmiņā, un atspoguļojās tur kā jūtas, domas, mudinājumu un varas izteiksmes veidā ...» - atzimējis F.Engelss.
Ja uztverē, izūtās, domās un priekšstātos atspoguļojās daudzveidīgie priekšmeti un parādības, tad ar emocijām un jūtam cilvēks izsaka savu attieksmi pret to, ko viņš pēta.
Emocijas un jūtas ir atkarīgas no atspoguļojamo priekšmetu īpašibam. Starp cilvēku un apkārtējo pasauli veidojas objektīvas attiecības, kuras top par jūtu un emociju priekšmetu.
Emocijās un jūtās parādās arī cilvēka apmierinatība vai neapmierinatība ar savu uzvedību, rīkojumiem, izteikšanām un darbību.
Emocijas un jūtas – tas ir cilvēka personiska attieksme pret apkartējo pasauli un pašam pret sevis.
Emocijas (latiniski emovere – satraukt) ir paradību un situācjas reālās jēgas atspoguļojums subjektīvā vai objektīvā pārdzīvojuma forma.
…