Ēnu ekonomika ir aktuāla problēma visās pasaules valstīs un par nožēlu arī Latvijā, turklāt Latvijā tā ir sasniegusi iespaidīgus apjomos, taču ar to sadzīvojam itin labi. Statistiķi, Finansu ministrija un speciāli izveidotas komisijas mēģina noteikt ēnu ekonomikas apjomu, taču tā noteikšanas metodes un kritēriji ir dažādi un iegūtie dati ir nepareizi – tātad ēnu ekonomikas patieso vērienīgumu var tikai nojaust. Pēc būtības ēnu ekonomika ir fenomens, kas negatīvi ietekmē valsts budžetu, iekšzemes kopproduktu, brīvo konkurenci uzņēmēju starpā, kā arī tas rada iespaidu, ka Latvija ir nabadzīgāka, nekā tā patiesībā ir.
Ēnu ekonomika rodas cilvēku personiskās mantkārības nolūkos, vēlme gūt ienākumus ar minimāliem izdevumiem. Šo nelegālo ienākumu veidi un paņēmieni ir daudzi un dažādi- izvairīšanās no nodokļu maksāšanas, korupcija, kontrabanda, nelegālās darbības, kā tirgošanās ar narkotikām u.c.
Ēnu ekonomikas apjoms ir jāsamazina, taču pasaules pieredze liecina, ka pilnīgi to izzīst no sabiedrības nav iespējams. Darbā esmu aprakstījusi, kas ir ēnu ekonomika, kā tā rodas, kādas problēmas tā rada, kādi vērtu būt varianti cīņai pret to, kāda ir reālā situācija Latvijā un kādas ir problēmas, ar kurām sastopas cīņā pret ēnu ekonomiku.
Ēnu ekonomika ir aktuāla problēma mūsdienu Latvijā un man kā topošai uzņēmējai, kas nākotnē saskarsies ar nodokļu nastu un konkurenci ar citiem uzņēmējiem, ir svarīgi iepazīties ar šo problēmu dziļāk un iepazīt to pēc būtības un apjoma.…