5. Secinājumi
Respondentiem vēl nav vienota priekšstata par jēdzienu ēnu ekonomika vieni tajā iekļauj legālus uzņēmumus, kuri oficiāli nereģistrē visus savus ienākumus, citi arī kriminālās darbības- narkotiku tirdzniecību, kontrabandu.
Dubultā grāmatvedība ir populāri izplatīta, lai varētu veikt nelegālās uzņēmējdarbības veikšanu, maiņas darījumus, kas ir galvenie veidi, kā tiek apieti likumi, lai nebūtu jāmaksā nodokļi.
Viens no bargākajiem nodokļu kontroles veidiem cīņā ar aplokšņu algu ir nodokļu audits, kā precīzi noskaidrot, vai uzņēmumam ir nelikumīgi darījumi.
Ēnu ekonomika Latvijā pieaug, jo cilvēkiem ir zema pirktspēja, ir lieli nodokļu slogi, bieži mainās likumi (nodokļu likmes ceļas), trūkst precīzas informācijas par nodokļu naudas izlietošanu.
Būvniecības nozare sastāda 35,9 % no ēnu ekonomikas Latvijā jau vairākus gadus pēc kārtas, tad seko mazumtirdzniecība un pakalpojumi.
Balstoties uz aptauju 53% darba ņēmēji dzīvo šodien, nedomājot par rītdienu, nemaksājot nodokļus nevar gaidīt , ka valsts izmaksās pabalstus, piemēram, maternitātes vai paternitātes pabalstus, slimības pabalstu, kā arī nekrājas pensija.
Aplokšņu algas veido nevienlīdzīgu konkurenci uzņēmumiem, kas godīgi maksā visus nepieciešamos nodokļus, taču uz to uzņēmumu rēķina, kas nemaksā nodokļus, valstī nodokļi tiek paaugstināti, lai rastu nepieciešamo finansējumu.
Liela daļa no respondentiem, kas ir darba ņēmēji un devēji neredz jēgu maksāt nodokļus, jo netiek precīzi paskaidrots, kur tie nonāk, nav nekādu garantiju un drošības sajūtas.
…