Latvijas neatņemama sastāvdaļa ir tās zilie ezeri. Varenais Rāznas ezers, teiksmainais Alauksta ezers, plašais Liepājas ezers, putnu dziesmās trīcošais Engures ezers, ar zivīm bagātais Burtnieku ezers Ežezers, Usmas ezers un vēl daudzi citi ir mums mīļi un tuvi. .
Latvijā ir 2256 ezeri, kuri lielāki par 1ha. Šo ezeru kopplatība ir apmēram 1000 km². Latvijā dominē nelielie ezeri, jo tikai 16 ezeri ir lielāki par 1000 ha vai 10 km², tomēr tas sastāda 42 % no kopējās ezeru platības. Visvairāk ezeru (ap 40 % no kopskaita) ir Latgales un Augšzemes augstienēs. Latgales augstieni dēvē par „zilo ezeru zemi” . Latvijā kopumā raksturīgs, ka augstienēs ir vairāk ezeru, bet mazāk to ir līdzenumos. Vismazāk ezeru ir Zemgales līdzenumā, kur ūdeņiem neļauj uzkrāties līdzenais reljefs un daudzās upes. Ūdeņu bagātību Latvijā vēl papildina ap 800 mākslīgās ūdenstilpes: hidroelektrostaciju ūdenskrātuves, zivju dīķi, saglabājušies dzirnavu dīķi. Latvijā vidējais ezerainums (1,5 %) ir aptuveni tāds pats kā Lietuvā, bet daudz mazāks nekā Igaunijā (5 %), Zviedrijā (8,5 %) un Somijā (9 %).
Kopā Latvijas teritorijā ir ap 5 000 ezeru un ezeriņu. Latvijas ezeru kopplatība ir apmēram 110 tūkstoš ha (hektāru). Ezeri aizņem 1,64 procentus no republikas teritorijas. Visvairāk ezeru ir Latgalē, bet vismazāk Zemgalē. Kuri ir paši lielākie Latvijas ezeri? Vislielākā - Rāznas ezera platība ir 5 598 ha. Nākošais ir Lubāns ar 5 000 ha platību. Ļoti aizaugušais Engures ezers ir trešajā vietā ar 4 434 ha platību. Tālāk seko Usmas, Liepājas, Burtnieku, Babītes ezers, Rušons, Sīvers, Ķīšezers, Alūksnes, Cirmas ezers, Kaņieris, Papes ezers un ar salām bagātais Ežezers. …