Īsumā ka parvalde Grāmatvedība, būdama noteikta ekonomiskās iformācijas saņemšanas sistēma, ko izmanto pārvaldīšana un kontrolei dažādu organizātorisko un tiesisko formu uzņēmumos, prasa, lai tas metoloģija un organizācija balstītos uz vispār pieņiemtiem principiem.
Īsumā aplūkosim grāmatvedības vispārējos principus, kas ir pamatpriekšnoteikums mūsdienu grāmatvedības sistēmas organizēšanai.
Ir četri principi:
“Darbības turpināšanās” princips. Tas paredz, ka attiecīgais uzņēmums turpinās savu darbību zināma pārskatāmā nākotnē. Nepieciešamība ievērot šo principu noteikta LR likuma par uzņēmumu gada pārskatiem.
“Atbilstības” princips. Grāmatvedība balstās uz koncepciju “darījums-operācija”, t.i., grāmatvedības ierakstus (grāmatojumus) izdara izmaksu brīdī, tad, tiek saņemti ieņēmumi, iegādāti, norakstīti vai izlietoti aktīvi, iesaistīti papildu finansēšanas līdzekļi: papildu pašu kapitāls vai aizņemtie līdzekļi. Tas nozīme, ka lielākajā daļā operāciju līdzekļu pieskaitīšana grāmatvedības kontus vai attiecīgie to norakstīšana notiek bez skaidras naudas kustības. “Atbilstības” principa piemērošana nozīme, ka dati par izmaksām, kuru mērķis bija zināmus ieņēmumus un paši šie ieņēmumi grāmatvedības kontos jāatspoguļo vienā un tajā pašā pārskaita periodā. Tieši ar to uzskaite, pamatojoties uz “pieskaitījumu metodu”, atšķīras no uzskaites, kuras pamatā ir “skaidrās naudas metode”.”Pieskaitījumu” metode ir princips, saskaņā ar kuru saimnieciskie darījumi un operācijas tiek uzkaitītas to veikšanas brīdī, nevis naudas saņemšanas vai izmaksāšanas brīdī. Šo abu metožu atšķirību var parādīt produkcijas, preču vai pakalpojumu rerealizācijas uzskaitē.…