1.Teorētiskā daļa
Finanšu rādītāju analīze
Firmas ekonomiskais un finansiālais stāvoklis ir viens no svarīgākajiem firmas uzticamības kritērijiem. To raksturo līdzekļu (aktīvu) izvietošanas un izmantošanas, kā arī to veidošanas avoti (pašu kapitāls un aizņemtais kapitāls). Tāpēc vadītājam jāprot reāli novērtēt savas firmas, kā arī partneru un konkurentu finansiālo un ekonomisko stāvokli.
Analīzes galvenais uzdevums ir pareizi novērtēt firmas sākotnējo finansiālo stāvokli un tās tālākās attīstības perspektīvas.
Finansiālā un ekonomiskā stāvokļa analīzes bāze ir finanšu pārskati, ieskaitot grāmatvedības kārtējās uzskaites datus. Uzņēmuma finansiālo stāvokli raksturo atsevišķu bilances aktīva un pasīva struktūras elementu sabalansētības līmenis. Finanšu pārskatu analīzē izmanto dažādus rādītājus gan to absolūtās, gan relatīvās izteiksmēs.
Finansu pārskatu analīzē izmanto rādītājus, kurus aprēķina, izmantojot kopbudžetā un gada pārskatā esošo informāciju. Izšķir sekojošas rādītāju grupas:
likviditātes rādītāji – raksturo uzņēmuma spēju dzēst savas īstermiņa saistības;
aktivitātes rādītāji – rāda, cik reizes pārskata perioda laikā apritējis kapitāls, debitoru parādi, kreditoru parādi, krājumi, aktīvi, ilgtermiņa ieguldījumi;
maksātspējas rādītāji – raksturo kapitāla struktūru un rāda uzņēmuma spēju norēķināties ar ilgtermiņa un īstermiņa kreditoriem;
rentabilitātes rādītāji – atspoguļo uzņēmumu panākumus peļņas gūšanā.
1.1. Likviditātes rādītāji
Likviditātes rādītāji ir rādītāji, ar kuru palīdzību var novērtēt uzņēmuma spēju atmaksāt savus tekošos parādus. Šī spēja ir atkarīga no attiecības starp uzņēmuma maksāšanas līdzekļu potenciālu un uzņēmuma finansiālajām saistībām. Maksāšanas līdzekļu potenciāls nozīmē uzņēmumam piederošus likvīdus līdzekļus. …