Šajā darbā autori veiks obligāciju portfeļa analīzi, respektīvi noteiks, atrisinās 3.uzdevuma variantu. Darba autori ir Ģirts Upmalis un Andris Sakss. Aprēķinos nācās saskarties ar grūtībām, kā piemēram, attiecīgo lieluma aprēķināšanā obligācijai N. Par pamatu tika uzskatīts, ka obligācija N ir ar nulles kuponu.Tā kā dzēšanas termiņš ir 4 periodi un procentu aprēķināšana ir ik pusgadu, tiek sastādīta tabula, kurā ietverts kuponu aprēķināšanas periodi, līdzekļu plūsma šajos periodos un obligāciju ienesīguma diskontēšana laika periodā. Kā arī diskonta ietekme uz līdzekļu plūsmu konkrētā laikā. Tabula sastādīta un aprēķināta izmantojot Excel. Pastāv tāda sakarība, ka pēc būtības ne- nulles kuponu durācijai jābūt mazākai par dzēšanas termiņu.
Tā kā dzēšanas termiņš ir 5 periodi un procentu aprēķināšana ir ik gadu, tiek sastādīta tabula, kurā ietverts kuponu aprēķināšanas periodi, līdzekļu plūsma šajos periodos un obligāciju ienesīguma diskontēšana laika periodā. Kā arī diskonta ietekme uz līdzekļu plūsmu konkrētā laikā. Tāpat kā iepriekšējā gadījumā. Tabula sastādīta un aprēķināta izmantojot Excel. Pastāv tāda sakarība, ka pēc būtības ne- nulles kuponu durācijai jābūt mazākai par dzēšanas termiņu.
Nulles kupona obligācijai durācija ir vienāda ar tās dzēšanas termiņu. Tā šajā gadījumā 3 gadu obligācijai durācija ir 3 gadi. Tomēr jāatceras nosacījums, ka obligāciju procentuālā cenu izmaiņa aptuveni ir vienāda ar tās durācijas laiku procentu likmēm mainoties. Pastāv iespēja svārstīgai nulles kupona obligācijai kļūt par kuponu obligāciju. Aprēķinos tiek pieņemts, ka kupona ienesīgums ir 10.06%.
…