Gaismas kvants ir elektromagnētisko viļņu (starojuma) enerģijas porcija. Redzamās gaismas kvantus sauc arī par fotoniem. Kvanta enerģija nav dalāma un ir proporcionāla starojuma frekvencei.
Par gaismas kvantu to ieteica nosaukt Alberts Einšteins, kad viņš 1905. gadā rakstīja, ka „gaismai ir graudaina struktūra”. Kvants (latīniski quantum - daudzums) ir mazākā enerģija, ko var atdot vai pieņemt fizikāla sistēma. Kvanta jēdziens raksturo atziņu, ka matērija ir diskrēta un eksistē kāds mazākais iespējamais enerģijas daudzums, kā mijiedarbojas fizikālas sistēmas. Kvanta jēdzienu pirmais izvirzīja vācu fiziķis Makss Planks 1900.gadā.
Redzamās gaismas kvantus dēvē arī par fotoniem, tā akcentējot to līdzību ar daļiņām. Gaisma ir tikai viens no elektromagnētisko viļņu diapazoniem. Arī citu diapazonu elektromagnētisko viļņu enerģijas porcijas dēvē par kvantiem, piemēram, rentgenstarojuma kvanti vai gamma kvanti (gamma kvantus izstaro atoma kodols).
Pats būtiskākais pieņēmumā par gaismas kvantiem ir to enerģijas izteiksme. Kvanta enerģija ir proporcionāla elektromagnētiskā viļņa svārstību frekvencei ν. Jo svārstību frekvence lielāka, jo lielāka ir kvanta enerģija. Sakarību starp kvanta enerģiju un starojuma frekvenci izsaka Planka formula ε = hν. Šajā izteiksmē proporcionalitātes koeficientu h sauc par Planka konstanti.…