Ievads
Mūsu ikdienā strauji ienāk jēdziens "jaunā pārtika", kuras viens no variantiem ir ģenētiski modificēta pārtika, kuras sastāvā ir ģenētiski modificēti organismi (ĢMO). Jāpiebilst, ka medijos tā tiek traktēta kā „ģenētiski modificēta pārtika”, taču pareizi būtu teikt „pārtika, kas veidota no ģenētiski modificētiem organismiem”, vai arī „pārtika, kuras sastāvā ietilpst ģenētiski modificēti organismi”.
Pētnieciskajā darbā sniegts abu šīs pārtikas definējumu raksturojums.
Pārsvarā tiek pārveidoti jeb modificēti ikdienā plaši lietoti pārtikas produkti, piemēram, graudaugi, eļļas augi, rīss, kukurūza. Izmantojot ĢMO, tiek radītas pienskābās baktērijas, raugs, fermentu preparāti, kurus lieto piena produktu pārstrādei, dzērienu ražošanai. Ģenētiski modificēti tiek arī dzīvnieki, kuru gaļu lieto patērētājs – cilvēks.
Vēl nav precīzi zinātniski pierādīts, ka ĢMO saturoši pārtikas produkti ir kaitīgi veselībai, tomēr ir fakti, kas liecina par to, ka ģenētiski modificētas pārtikas lietošana uzturā nebūtu vēlama.
Pētnieciskā darba tēmas izvēli noteica interese par to, kādas sekas šī „jaunā pārtika” varētu atstāt gan uz cilvēku veselību, gan vidi.
Darba mērķis: pētīt veikalos ģenētiski modificētu organismus saturošus pārtikas produktus, izzināt Jēkabpils Valsts ģimnāzijas skolēnu informētību un attieksmi pret ģenētiski modificētu pārtiku.
…