Daudzi cilvēki var sev jautāt: „Vai man patiešām ir vajadzīga sava budžeta plānošana?” Varu atbildēt – jā ir nepieciešama, turklāt der atcerēties, ka sava budžeta plānošana ir noderīga ne tikai ģimenēm, bet arī katram cilvēkam individuāli. Budžeta plānošanai ir vairākas priekšrocības:
tas palīdzēs apzināt savus un ģimenes ienākumus un plānot tos turpmāk;
dos iespēju precīzi apzināt mēneša izdevumus un kontrolēt tos;
palīdzēs saprast, kādām lietām tiek tērēts pārāk daudz un kur varētu ietaupīt;
ļaus saprast, cik daudz naudas ir iespējams ietaupīt un noguldīt, lai nezaudētu finansiālo labklājību neparedzētās situācijās;
dos impulsu mainīt savus tērēšanas ieradumus, ja tas ir nepieciešams;
saliedēs ģimeni kopēju mērķu sasniegšanai [1.].
Budžeta plānošanu nepieciešams veikt gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. Īstermiņa personīgā budžeta plānošana parasti ir aptuveni viena mēneša ietvaros un tās galvenais mērķis un uzdevums ir sekot līdzi tam, lai ikmēneša izdevumi nepārsniegtu ikmēneša ienākumus.
Īstermiņa personīgā budžeta plānošanu var iedalīt četros soļos.
1.solis. Sākot plānot personīgo budžetu, vispirms jāizveido budžeta plānošanas tabula, kurā uzskaitīt visus ikmēneša ienākumus un izdevumus.
2.solis. Rūpīgi jāuzskaita (jāieraksta tabulā) visus ģimenes ienākumu avotus un jāaprēķina kopējos mēneša ienākumus. Tas ļaus gūt priekšstatu par to, cik daudz naudas mēnesī ģimene var konkrētām lietām tērēt [2.]. …