7. Kopsavilkums
Darbā aprakstīta vispārējā informācija par granītu kā iezi un, kā biežāk sastopamo materiālu pieminekļu veidošanā. Vispārējā informācija par šo iezi bija atrodama tikai grāmatās par iežiem un dažās interneta vietnēs, neskatoties uz to, ka granīts ir ļoti izplatīts. Darbā izmantoju izziņas avotus, kurus atradu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un internetā.
Apkopojot informāciju par granīta ķīmisko sastāvu, var secināt, ka galvenais ķīmiskais savienojums iezī, lai tas būtu uzskatāms par granītu, ir silīcija dioksīds jeb kvarcs. Protams, nevar aizmirst pārējos ķīmiskos savienojumus, bez kuriem šis iezis nebūtu uzskatāms par granītu.
Par granīta fizikāli mehāniskajām īpašībām un pielietojumu var secināt, ka ne velti tas ir tik ļoti populārs materiāls gan celtniecībā, gan tēlniecībā. Galvenokārt tas ir tā izplatības un daudzveidīgā pielietojuma dēļ. Tomēr arī granīts, kā viss pārējais mūsu pasaulē, nav mūžīgs. Ar laiku tas var sadalīties un sadrupt tā sastāvdaļu atšķirīgo īpašību dēļ un, galvenokārt, straujo temperatūras svārstību dēļ.
Granīta sastāvā ir trīs dažādi ieži - kvarcs, laukšpats un vizla, un tikai apvienojot šos trīs iežus attiecīgās proporcijās, var iegūt granītu un dažādus tā paveidus.
Rakstot šo darbu esmu iepazinis granītu vairāk, nekā zināju par to iepriekš.
…