IEVADS
Graudkopība ir viena no lauksaimniecības nozarēm, kas cilvēkus apgādā ar pārtiku. Latvijas tirgū graudiem ir liela nozīme, jo tie kalpo ne tikai kā pārtikas produktu izejviela, bet arī kā lopbarība.
Kursa darba nosaukums ir „Graudkopības nozares analīze z/s „X”. Šīs saimniecības galvenā lauksaimnieciskās ražošanas nozare ir graudkopība. No kultūraugiem lielākās platības aizņem ziemas rudzi.
Kursa darba izpildes laikā tiek nostiprinātas zināšanas par Tukuma rajona klimata un reljefa specifiku. Darba mērķis ir papildināt teorētiski iegūtās zināšanas un rast priekšstatu reālas saimniecības analīzes priekšnoteikumiem.
Uzdevumi:
• Analizēt graudkopības nozares attīstību un prognozēt tās nākotni Latvijā un dotajā saimniecībā;
• aprakstīt saimniecības “X” ģeogrāfisko stāvokli, klimatu, reljefu un augsni;
• veikt lopbarības vajadzības un kūtsmēslu ieguves aprēķinus;
• analizēt dominējošā kultūrauga audzēšanu un specifiku;
• veikt secinājumus.
Lauksaimniecības nozares, kopš Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā, ir strauji progresējušas. Šobrīd, lai realizētu nozares ilgtspējīgu attīstību, nepieciešamas zināšanas, informācija, līdzekļi un prasme visus resursus mērķtiecīgi un racionāli izmantot.
Darbā ir izmantoti z/s „X” grāmatvedības dati, informācija no Lauksaimniecības gada ziņojumiem, dati no Centrālās statistikas pārvaldes datu bāzes.
1. GRAUDKOPĪBAS NOZARES ANALĪZE
Graudkopība ir viena no galvenajām lauksaimniecības pamatnozarēm Latvijā. Graudus izmanto pārtikā, lopbarībai, kā arī bioenerģijas ražošanai. Pagaidām Latvija spēj sevi pilnībā apgādāt ar nepieciešamo graudu daudzumu.
Viens no graudkopības iespēju un produktivitāti noteicošiem faktoriem ir zeme un augsne. 2008. gadā ar graudaugiem apsētās platības veidoja 544.2 tūkst. ha, kas ir par 22.3 tūkst. ha jeb par 4.3% vairāk nekā 2007. gadā. Graudaugu sējumu īpatsvars sējumu kopplatībā palielinājies no 46.3% 2007. gadā līdz 49.0% 2008. gadā. 2008. gadā iegūti 1.7 milj. tonnu graudu, kas veido kopievākuma pieaugumu par 154.2 tūkst. tonnu jeb par 10%. Latvijas zemes kopplatība ir 6458,9 tūkst. ha, no tās aramzeme 2008. gadā bija 1169,9 tūkst. ha.
…