Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:242673
 
Author:
Evaluation:
Published: 16.04.2007.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Grieķi ir teorētiskās domas izveidotāji eiropeiskajā civilizācijā. Grieķijā tika izstrādāts jauns domāšanas tips, kas orientējās uz racionālismu pasaules procesu izskaidrošanā, ignorējot dievišķos spēkus un orientējoties uz kosmosa un cilvēka dzīves demitoloģizāciju. Šīs domāšanas raksturu vairs nenoteica opozīcijas debesis – zeme, augša – apakša, savs – svešs, bet savstarpējas, simetriskas, atgriezeniskas attiecības. Tomēr nevajadzētu domāt, ka šādas opozīcijas vispār vairs nepastāvēja. Labā un ļaunā pretstatījums ir gājis cauri visiem laikiem un nonācis līdz pat mūsdienām, šis ir īpašs opozīciju veids, par ko daudz un dikti būs stāstīts vēlāk.
Impulss kosmiskās vienības meklējumiem bija sociālā dzīve, konflikti, problēmas. Grieķi intensīvi nodevās prātojumiem par to, kā no konflikta var izveidoties saskaņa, kā savienot naidu un mīlestību, kā vispār kaut kas var pastāvēt un kādi ir šīs pastāvēšanas priekšnosacījumi.
Filozofija izauga no grieķiskās dzīves kārtības un nav iedomājama ārpus specifiskā grieķu politiskās dzīves režīma, it īpaši jau demokrātijas.

Domas pirmssākumi. Homērs un septiņi gudrie.
Homēra varoņi vēl īsti nepazina cilvēka iekšējās, garīgās dzīves stihiju, tās komplicēto raksturu. Tradicionāli pastāv labais un ļaunais kā klasifikācijas sistēma, taču pats tās nesējs to izmainīt nespēj. Viss atrodas likteņa varā: Zevs spriež tiesu, taču pats atrodas likteņa dieviešu moiru varā. Nav pretrunu starp to, kas ir, un to, kam jābūt. Homērs runā par visu, kas bija, ir un būs, bet nerunā par to, ko nozīmē būt, viņš pauž domas, bet neprasa, ko nozīmē domāt, viņš atšķir labo no ļaunā, bet nejautā, kas ir labais un ļaunais paši par sevi. Tieši uz šiem jautājumiem centās atbildēt filozofija, ievirzot cilvēku citādā attieksmē pret pasauli un sevi.
Populāras personas Grieķijā bija leģendārie septiņi gudrie – Taless, Biants, Pitaks, Kleobuls, Periandrs, Hilons no Spartas un Solons no Atēnām. Ar katru no viņiem saistīja Delfos uz tempļa sienām uzrakstītos izteicienus. Par katru no viņiem klīda leģendas. Kleobuls un viņa meita pirmie sākuši sacerēt mīklas. Viņi vienmēr izteica īsas un spilgtas sentences, kas bija kristalizējušās tautas gudrībā gadsimtu gaitā un pārsteigumus neizraisīja.

Agrīnā filozofija.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register