1.1 Kredīts un tās funkcijas
Kredīts – atlīdzības darījums, kurā kredītiestāde uz rakstveida līguma pamata nodod klientam naudu vai citas lietas un kurš klientam rada tiesības rīkoties ar tām un pienākumu noteiktā laikā un kārtībā atdod kredītiestādei naudu vai citas lietas.1
Vārds “kredīts” cēlies no latīņu valodas credare – ticēt, uzticēties. Kredīta devējs kredīta ņēmējam atvēl lietošanas tiesības uz noteiktu naudas summu (finansu kredīts), bet kredīta ņēmējs uzņemas saistības šo naudas summu pēc noteikta laika atmaksāt. Kā kompensācija par lietošanas tiesību atdošanu parasti tiek noteikti procenti.
Kredīta funkcijas
Kredīta funkcijas ir šādas:
Pārdales funkcija;
Kredīts kā maksāšanas līdzeklis;
Valsts ekonomikas zināma regulēšana.
Svarīgākā ir pārvaldes funkcija: ar kredīta palīdzību nodrošina kapitāla pārdali tautsaimniecībā, to novirzīšana no vienas nozares uz citu, no vieniem īpašniekiem pie citiem. Pateicoties tam, kļūst iespējama ražošanas paplašināšana ārpus kapitāla ietvariem, ekonomiskās attīstības iespēja un līdzekļu koncentrācija izdevīgākos un perspektīvākos virzienos.
Otra svarīgākā valsts kredīta funkcija ir kopējās naudas aprites regulēšana saimniecībā un ekonomiskajos procesos. Ar bankas regulēšanas mehānisma palīdzību:
tiek noguldīt kredītu resursi;
sašaurināta vai paplašināta naudas aprite.
Tas, savukārt, paplašina vai samazina maksātspējīgo pieprasījumu. Kredīta regulējošā funkcija ir cieši saistīta ar citu ekonomisko instrumentu darbību – finansu un cenu mehānismu…