Kafija ir karsts dzēriens, kas tiek plaši tiek patērēts visā pasaulē un ir pazīstams ar savas neatkārtojamās garšas un aromāta īpatnībām. Kafijas dzērienu, kādu mēs to ikdienā lietojam, iegūst grauzdējot kafijas pupiņas ar dažādiem paņēmieniem. Grauzdēšanas procesā kafija iegūst sev raksturīgo smaržu un garšu, kā arī zaudē tādus nozīmīgus ķīmiskos savienojumus kā polifenolus, kuriem ir antioksidatīva iedarbība uz organismu. Savukārt jēlkafija ir neapstrādātas kafijas pupiņas, kurām piemīt augsta antioksidativitāte. No jēlkafijas iegūst grauzdētās kafijas pupiņas, kas tālāk tiek samaltas vai realizētas veselas un gala rezultātā tiek nogādātas līdz patērētājiem.
Polifenoli ir antioksidanti, kas aizsargā organismu no brīvo radikāļu veidošanās, kas sagrauj cilvēka imūnsistēmu. Viena no polifenolu izpētes metodēm ir augsti efektīvā šķidruma hromatogrāfija, kurā tiek konstatēta polifenolu klātbūtne.
Lai noskaidrotu, kādus polifenolus satur dotie jēlkafijas paraugi, tiek veikts šis zinātniskais darbs, tātad darba mērķis ir analizēt polifenolu daudzumu 8 jēlkafijas paraugos.
Lai sasniegtu šo mērķi, tiks īstenoti šādi uzdevumi:
• iegūta informāciju par kafiju, polifenoliem un hromatogrāfiju;
• izmantojot augsti efektīvo šķidruma hromatogrāfiju, noteikts polifenolu daudzums 8 jēlkafijas paraugos.