Secinājumi
Pamatojoties uz veiktajiem pētījumiem par nozīmīgākajiem HVM attīstības ietekmējošiem faktoriem skolotāju vidū var izdarīt sekojušus secinājumus:
1. Darba mērķis- noskaidrot hroniskās venozas mazspējas attīstības ietekmējošos faktorus skolotāju vidū- ir sasniegts. Izvirzītā hipotēze - nozīmīgākie hroniskas venozas mazspējas attīstības ietekmējošie faktori skolotāju vidū ir piespiedu darba poza un fiziskā slodze - ir pierādīta.
2. Izvērtējot aptaujas rezultātus tika secināts, ka lielākā daļa respondentu ir vecuma grupā no 41 un vecāki, kas arī ir viens no riska faktoriem HVM attīstībā. Izglītības līmenis neietekmē riska faktorus, kas var izraisīt HVM.
3. Izskaitot KMI redzams, ka 52% respondentu ir liekais svars, bet pēc riska faktoru nozīmīguma respondenti liekā svara risku ierindo 5 vietā.
4. Skolotāji, kuri strādā 8 h diennaktī, viņu darbs saistīts ar statisku un vienveidīgu darba slodzi, vidēji pavadot piespiedu pozā 4 h.
5. Analizējot anketas datus, var secināt, ka 11% respondentiem ir veikta izmeklēšana un diagnosticēta HVM, daudzi no viņiem norāda uz to, ka slimība attīstījusies C3 - C6 stadijā (varikozas vēnas, tūska un apakšstilbu čūlas). Dažiem no viņiem veikta operatīva iejaukšanās.
6. Apkopojot anketas datus, pēc 52% respondentu domām kā primārie simptomi, kas norāda uz HVM ir nogurums, tirpšana, dedzināšana, tūska, nieze un nakts krampji. Kāju slodzes mazināšanai lielākā daļa respondentu 5 – 10 min. atrodas horizontālā stāvoklī, bet diezgan liels procents (31%) nedara neko, lai mazinātu kāju slodzi.
7. Pēc 10 ballu sistēmas, kur 1 ir visnozīmīgākais, 19% respondentu norādīja, ka stāvēšana un ilglaicīga sēdēšana ir visnozīmīgākie riska faktori HVM attīstībā. Kā otro faktoru nozīmīguma tabulā respondenti ierindoja fizisko slodzi (15%). Tālāk tabulā savu vietu ieņem vecums, dzimums, iedzimtība, liekais svars, smagumu celšana, grūtniecība, hormonu preparātu lietošana, smēķēšana.
…