Livonijas karš bruņots konflikts 16.gadsimtā par kontroli pār Baltijas jūras austrumu piekrasti. Latvija kopš 12.gadsimta atrodas Livonijas sastāvā. 15. un 16. Gadsimtā Livonijas teritorijā bija ilgstošs miera periods, ko pārtrauca Livonijas karš (ilga līdz 1583.gadam). Livonijas konfederācija 16.gs vidū bija novājināta šādu iemeslu dēļ:
savstarpējās cīņās starp Livonijas ordeni un bīskapijām (sevišķi Rīgas arhibīskapiju) samazinājās konfederācijas spēja pretoties ārējiem ienaidniekiem;
ekonomisku un politisku iemeslu dēļ sākās Hanzas savienības noriets;
no 1517.gada Vācijā (Svētās Romas impērijā) izplatījās reformācija, kas izraisīja karu starp luterticīgajām un katoļu vācu valstīm, tāpēc tām bija maza interese par norisēm perifērijas vācu valstīs.
16. gadsimtā Krievija vēlējās iegūt pieeju Baltijas jūrai, lai varētu izveidot tiešu satiksmi ar Rietumeiropu. Krieviju no Baltijas jūras atdalīja 13. gadsimtā izveidojusies Livonijas konfederācija. Livonijas karš sākās ar krievu karaspēka iebrukumu Livonijā. Livonijas ordenis nespēj izrādīt nopietnu pretestību Ivana IV Bargā karaspēkam. Jau 1558. gadā krieviem izdodas ieņemt Narvu un Tērbatu. 1560. gada 2. augustā krievi sakauj ordeņa spēkus Ērģemes kaujā un ieņem Vīlandes cietoksni. Livonijas konfederācijas valstis meklēja palīdzību pie ietekmīgākiem kaimiņiem. Ordenis noslēdza ‘’Padošanās līgumu’’ ar Polijas karali Sigismundu II Augustu. Teritorijas uz Ziemeļiem no Daugavas kļuva par Polijas karaļa īpašumu. 1581.gadā karā iesaistījās Zviedrija un atkaroja gandrīz visu Livonijas teritoriju, kuru bija okupējuši krievi. Livonijas karš beidzās 1583.gadā ar Krievijas sakāvi. Pakļaušanos Krievijai, kas draudēja Livoniju izraut no Rietumu kultūras sfēras un vēstures perspektīvā pilnīgi rusificēt, izdevās novērst, taču Livonijas konfederācija gāja bojā. Kara rezultātā Latvijas teritorija tika sadalīta divās hercogistēs: Daugavas vienā krastā tika izveidota Kurzemes-Zemgales hercogiste (ko kā lēni saņēma pēdējais Livonijas ordeņa metrs Gothards Ketlers ), bet otrā krastā Pārdaugavas hercogiste (Žečpospoļitas sastāvā).…