1. Demogrāfijas priekšmets un metode
1.1. Termina “demogrāfija” rašanās
Termins „demogrāfija” ir radies no diviem grieķu vārdiem „dēmos” – tauta un „graphō”- aprakstīšana (rakstīšana). Tātad demogrāfija ir zinātne par iedzīvotājiem. Precīzāks zinātnes par iedzīvotājiem apzīmējums būtu „demoloģija” („dēmos” – tauta un „logos” – vārds, mācība), tomēr jau kopš pagājušā gadsimta vidus šīs zinātnes nozares apzīmēšanai lieto terminu „demogrāfija”.
Uzskata, ka pirmais šo terminu lietoja franču zinātnieks Ašijs Gijārs (1799-1876) grāmatā “Cilvēka statistikas elementi vai salīdzinošā demogrāfija”, kas iznāca 1855. gadā Parīzē. Arī pēc Gijāra darba iznākšanas demogrāfijas termins necik plaši vēl neieciesās. Franču Larusa lielajā universālajā ekciklopēdijā, kas iznāca 1866.-1874. gadā šis termins netika pieminēts, jo rakstā par iedzīvotājime minētā darba nosaukuma beigu daļa bija svītrota. Tomēt 1877. gadā iznākušajā papildsējumā jau bija neliels raksts “Demogrāfija”, liecinot par šīs zinātnes atzīšanu, vismaz Francijā. Vēl iepriekš – 1874. gadā Parīzē iznāca mediķa un demogrāfa, Parīzes Statistikas biroja vadītāja(1876-1883), Luija Ādolfa Bertiļjona (1821-1883) grāmata “Francijas salīdzinošā demogrāfija”.
Oficiālu atzinību termins demogrāfija ieguva Starptautiskajā higiēnas un demogrāfijas kongresā Ženēvas sesijā 1882. gadā. Krievu valodā termins ieviests vēl agrāk – sakarā ar Pēterburgas 1872. gada Starptautiskā statistikas kongresa materiālu publikācijām. Demogrāfija kā zinātnes nozare formējas jau vairāk nekā trīs gadsimtus, turklāt tās saturs un uzdevumi laika gaitā ir mainījušies. [1, 4]
1.2. Iedzīvotāji - demogrāfijas pētīšanas objekts
Demogrāfijas problemātikā centrālo vietu ieņem iedzīvotāju atražošanas (paaudžu maiņas jeb ataudzes) jautājumi. Ar iedzīvotāju atražošanas vārda šaurākā nozīmē saprot iedzīvotāju dabiskās kustības (dzimstības, mirstības, laulību noslēgšanas un šķiršanās) procesus. Iedzīvotāju atražošanās praktiski nevar notikt bez iedzīvotāju kvalitatīvā sastāva pārmaiņām, tāpēc demogrāfijas svarīgs uzdevums ir pētīt iedzīvotāju struktūras atražošanās un sociālās mobilitātes jautājumus. …