• Kāds ir krājuma nosaukums? Kā tas sasaucas ar krājuma saturu?
Krājuma nosaukums ir “Caurvējš”. Vējš – sakārto pasaules telpu. Daudzviet mitoloģijā 4 vēji ir 4 debess pušu koordinatori un līdzsvara elementi. Saistīti arī ar 4 gadalaikiem, 4 diennakts atskaites punktiem: A – rīts, pavasaris; D – dienvidus, vasara; R – vakars, rudens; Z – pusnakts, ziema. Vējš – dabas un pasaules kārtības cikliskuma simbols un kā tāds saistīts arī ar auglības cikliem un cilvēka dzīves posmiem.(no Herdera simbolu vārdnīcas) Bet caurvējš varētu simbolizēt pretējo – nesakārtotību, nepastāvību, virspusējību – aizpūš visu prom, izpūš cauri, starp: “Viss, kā nācis, tā aizies.” Caurvējš varētu būt arī tādā nozīmē, ka izpūš cauri visam, piemēram, dzejoļu krājumā skartas vairākas tēmas – mīlestība, vientulība, dzīves vērtības un patiesības. Vēl dzejoļu krājumā minēti “vēja ziedi”, kas simbolizē nepiepildītas cerības un sapņus, ilgas un tiekšanos pēc kaut kā nepiepildāma, nesasniedzama.
• Kurā gadā krājums iznācis? Kā tajā atspoguļojas konkrētais laiks?
Krājums iznācis 1975.gadā un, manuprāt, konkrētais laiks tajā nekā netiek atspoguļots. Varbūt vienīgi kaut kāds pārmaiņu laiks (caurvējš).
• Raksturojies krājuma kompozīciju!
Daiļdarbā izmantots kontrasta jeb pretnostatījuma kompozīcijas paņēmiens – tāds dzejoļu izkārtojums, kas pretnostata dažādas dzīves parādības, tēlu pārdzīvojumus, piemēram, krājumā vispirms ir ievietoti dzejoļi par mīlestību, bet tiem uzreiz seko dzejoļi par vientulību. Veidojas pretstatu pāri: mīlestība – vientulība; uzticēšanās kādam , lojalitāte – neuzticēšanās, nodevība utt.
…