Indija ir daudznacionāla valsts (pēc valodas daudzveidības 1. vietā pasaulē). Ziemeļu un centrālajā daļā dzīvo indoeiropiešu valodu saimes indoāriešu grupas tautas (hindustāņi, bengāļi, u.c.). Dienvidu daļā (kopskaitā ap 140 milj.- galvenokārt dravīdu valodu saimes tautas: andri, tamili u.c. Centrālajos kalnu rajonos dzīvo mundru tautas, ziemeļos un ziemeļaustrumos, gar Nepālas, Ķīnas un Birmas robežu (pāri par 3 milj.)- kalniešu tautības un ciltis, kas runā tibetbirmiešu valodās: garo, bodi, tiperi, mikiri, nagi, balti, ladaki, kirati u.c. Pavisam Indijā dzīvo vairāki simti tautu un cilšu grupu, kas runā 845 valodās un dialektos. Reliģija- hinduisms, islāms (galvenokārt sunnisms), kristietība, sikisms, budisms, džainisms; nelielas zoroastriešu un jūdaistu grupas.
2. Irāna.
2.1. Irānas iedzīvotāji.
Irānā dzīvo vairāk kā 30 tautību. Apmēram 75% iedzīvotāju pieder pie irāņu valodu grupas: persieši, gilani, māzenderāni, kurdi, luri, tališi, tati, afgāņi, tafžiki u.c. Pie tjurku valodu grupas pieder vairāk kā 20 % iedzīvotāju: azerbaidžāņi, turkmēņi u.c. Dzīvo arī arābi, armēņi, asīrieši, ebreji, čigāni u.c. Valdošā reliģija- islāms (šiisms).
3. Valoda.
Valodniecības sākumi meklējami pie senajiem indiešiem un grieķiem.
Indoeiropiešu saimes valodas ir izplatītas ne tikai Eiropā un Āzijā (Indijā, Irānā), bet arī citās pasaules daļās. Šajās valodās runā apmēram 2.3 miljardi zemeslodes iedzīvotāju (1992. g. Ģeolingvistikas gadagrāmatas dati).
Pirmie apraksti par kādu valodu sastopami jau VI- V gadu simtenī p.m.ē. Šajā laikā valoda tiek pētīta Senajā Indijā, Grieķijā, Arābu pasaulē.
…