Kas ir inflācija.
Viens no svarīgākajiem rādītājiem, kas raksturo visas pasaules valstis, ir inflācija. Inflācija norāda uz makroekonomikas nestabilitāti. Ar inflāciju saprot vispārēju cenu līmeņa celšanos noteiktā laika periodā. Inflācija ir naudas vērtības ilgstoša krišanās jeb naudas pirktspējas krišanās. Inflācijas rezultātā dzīve kļūst dārgāka, jo ar vienādu naudas daudzumu šodien var nopirkt mazāk nekā iepriekš..
Agrāk cenu kāpuma problēmas iemesli nebija zināmi. Uzskatīja, ka valsts centrālajai bankai, izvēloties noteiktu pieļaujamās inflācijas lielumu, iespējams panākt bezdarba līmeņa samazināšanos un tautsaimniecības izaugsmi.
Ja valsts palielina naudas emisiju, nauda zaudē savu vērtību un sākas inflācija, tāpēc pēdējā laikā ekonomisti nonākuši pie secinājuma, ka valsts tautsaimniecības ilgtermiņa izaugsmes būtisks priekšnosacījums ir cenu stabilitāte.
Inflācija tulkojumā nozīmē „uzbriešana”. Tas tāpēc, ka uzbriest naudas masa. To atspoguļo Irvina Fišera formula M x V = P x Q. Ja cena aug, naudas masa valstī būs lielāka nekā preču daudzums, nacionālās naudas vienības pirkt spēja krītas – par to var iegādāties arvien mazāk un mazāk preču un pakalpojumu.…