Dzirdot vārdu kultūra, daudziem iespējams prātā nāk teātra, operas vai klasiskā koncerta apmeklējums. Nav jau nepareizi, jo vārds kultūra ir ļoti plašs jēdziens. Kultūras plašums sniedzas pāri visai pasaulei.
Ar kultūru plašākā nozīmē saprot kādu valsti, cilvēku grupu, nāciju, kurā sabiedrības locekļiem ir kopīgas iezīmes, pieredze, normas, kā arī valoda u.c. lietas. Pasaules kultūras savā starpā komunicē. Vēsturiski zināms, ka bieži vien starp kultūrām radušies konflikti, kari. Iespējams šis ir viens no pamudinājumiem, kāpēc sākta kultūru un to iezīmju dziļāka pētīšana. Lai izprastu katras sabiedrības uzvedības iemeslus.
Gērts Hofštede (Geert Hofstede), holandiešu antropologs un Māstrihtas universitātes profesors, veicis pētījumus par kultūras atšķirībām dažādu valstu starpā. Viņš izveidoja nacionālās kultūras četru dimensiju modeli, kas ļauj salīdzināt dažādas valsti dažādās dimensijās. Pamatā tika izveidotas četras dimensijas: Varas (pārvaldes) distancētība, Individuālisms kolektīvisms, Izvairīšanās no nenoteiktības, kā arī Vīrišķīgums sievišķīgums. Specifiski Ķīnai Hofštede nodala vēl piekto dimensiju – Darba dinamikas dimensiju (http://www.geert-hofstede.com).
Lai veiksmīgi komunicētu ar citas kultūras pārstāvi ir jāzina kaut kas par viņa kultūru. Bieži vien, tas ko mēs uzskatām par normālu un ierastu citam liekas nepieņemas pat neiedomājams. …