Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
0,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:861250
 
Evaluation:
Published: 29.01.2009.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Padomju okupācijas gados pilsoniskā nepakļāvība visuzskatāmāk izpaudās Meža kapos 18.novembrī un Mirušo piemiņas dienā, kad ļaužu simti devās pie Latvijas pirmā Valsts prezidenta Jāņa Čakstes kapa, lai godinātu viņa piemiņu. Saltajos, ātri satumstošajos rudens vakaros svecīšu liesmiņas pieminekļa pakājē viesa gaismu un siltumu sirdīs.
Kāpēc tieši Jāni Čaksti Saeima, kurā, tāpāt kā šodien, bija pārstāvētas daudzas partijas, lielā vienprātībā 1922.gada 14.novembrī ievēlēja par pirmo Latvijas prezidentu? Viņš jau toreiz bija sirms vīrs – pāri sešdesmitiem. Ar kādām īpašībām jābūt apveltītam cilvēkam, kurš uzņemas visatbildīgāko pienākumu – vadīt valsti ?



Jānis Čakste dzimis 1859.gada 14.septembrī Lielsesavas pagasta Čakstēs. Pirmo izglītību ieguvis mājskolotāju vadībā, tad Jelgavas Sv.Annas elementārskolā, pēc tam Jelgavas ģimnāzijā, kur valdīja stingrs vācu gars. 1882.gadā Jānis Čakste aizbrauca uz Maskavu un iestājās universitātes juridiskajā fakultatē.
Latviešu studentiem nobrieda doma par savas patstāvīgas biedrības dibināšanu. Čakstem visās svarīgās lietās bija noteicošais vārds, biedri viņu turēja par savu dabisko vadoni.
Cītīga lekciju apmeklēšana, akurātība un solīda izturēšanās ļāva Čakstem – vienam no nedaudzajiem studentiem – saņemt ieejas karti Kremlī uz cara Aleksandra III kronēšanu.
Pēc studijām Jānis Čakste atgriezās Jelgavā un sāka strādāt Kurzemes guberņas prokuratūrā. Vēlāk Čakste strādāja par zvērinātu advokātu. Viņš izdeva arī avīzi „Tēvija” , par kuras galveno uzdevumu uzskatīja cīņu pret muižnieku visspēcību.
Jelgavas Latviešu biedrība Čakstes vadībā un pēc viņa iniciatīvas 1895.gadā nolēma rīkot IV Vispārējos latviešu dziesmu svētkus.
32 gadu vecumā Jānis Čakste iemīlējās Justīnē Veseres jaunkundzē un apprecējās. Savā dzīvesbiedrē viņš rada īstu draugu. Viņu starpā valdīja saskaņa un kundze cik spēdama atbalstīja vīra centienus. Ģimenē radās arī prāvs bērnu pulciņš. Par tautas dzimstību Čakste cīnījās ne tikai ar vārdiem, bet arī ar darbiem.
Līdz neatkarībai ceļš bija tāls un grūts. 1905.gada revolūcijas laikā Čakstes dzīvoklī sapulcējušās 17 personas un izstrādājušas programmu Latvijas autonomijai. Reakcijai iestājoties, sapulces dokumentus iznīcināja.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register