JĒDZIENA VISPĀRĪGAIS RAKSTUROJUMS
PRIEKŠMETA ĪPAŠĪBAS UN PAZĪMES
Lai atbildētu uz jautājumu, kas ir jēdziens, jānoskaidro, pirmām kārtām, kas ir priekšmeta īpašības un pazīmes.
Katram priekšmetam piemīt vairākas īpašības. Loģikā par priekšmetu saprot visu, par ko var domāt . Dažos avotos izdala atsevišķumi parādības un priekšmetus, bet galvenokārt tiek runāts tikai par priekšmetiem, ar to saprotot gan priekšmetus, gan parādības. Loģikā priekšmeti ir gan dzīvas būtnes, gan priekšmeti, gan arī dabas parādības utt. Tā, piemēram, loģikā par priekšmetu uzskata cīruli, galdu un arī sniegu. Tātad priekšmets ir viss, kas tiek attēlots cilvēka domās. Domāt var par visu – par ziediem un bioloģiju, taisnību un naidu, brīvību un cietumu. Bet kas ir priekšmeta īpašības? Īpašība ir tas, ar ko priekšmeti līdzinās vai atšķiras cits no cita. Piemēram, krāpšanai piemīt īpašības, kas ir kopīgas visiem noziedzīgajiem nodarījumiem, kā arī tādas, kas pielīdzina krāpšanu visiem noziedzīgajiem nodarījumiem pret īpašumu (Krimināllikuma 18. nodaļa). Saskaņā ar krimināllikuma 177. pantu krāpšanai ir arī specifiskas iezīmes .
Cilvēka domas par priekšmeta īpašībām sauc par priekšmeta pazīmēm . Pazīme no īpašības atšķiras vienīgi ar to, ka priekšmeta pazīme ir noteiktas īpašības fiksācija mūsu apziņā, tā ir domāta priekšmeta īpašība.
Pazīme ir priekšmeta objektīvu īpašību ārējā izpausme, kas liecina, „signalizē” par noteiktu īpašību eksistenci. Piemēram, cilvēks mēdz teikt „tā ir slikta pazīme”. Kā pazīme? Pazīme tam, ka aiz noteiktas pazīmes („pa – zīme”) slēpjas noteikta īpašība. Pazīme ir noteiktas īpašības zīme.
…