Ievads
Jūgendstils ir viens no Rīgas zīmoliem, kā arī nozīmīga kultūras vēstures posma atspoguļotājs. Jūgendstils stāsta nākamajām paaudzēm par pirmskara preiodu, kad Rīga bija bagāta un krāšņa pilsēta.
Es izvēlējos rakstīt referātu par jūgendstilu Rīgā, jo man 20.gadsimta sākums šķiet viens no nozīmīgākajiem jaunāko laiku kultūras vēstures posmiem Latvijas un Rīgas vēsturē. Savā darbā es aprakstīju jūgendstilu vispārīgi, konkrēti Rīgā, kā arī pieminēju pazīstamākos arhitektus.
1.Situācija Rīgā 20.gs. sākumā
19.gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā Rīga pieredzēja lielu rūpniecisko un tirdzniecības augšupeju, kļūstot par piekto lielāko Krievijas impērijas pilsētu. Tā bija kosmopolītiska metrapole, kurā dzīvoja latvieši , krievi, vācieši un citu tautību cilvēki. Rīgas osta kravas apgrozījumu ziņā ieņēma pirmo vietu Krievijas impērijā. Pilsētas fabrikās ražoja iekārtas, dzelzceļa vagonus un gumijas izstrādājumus.
Darbaspēka pieplūdums no laukiem un uzņemējdarbības attīstība pilsētā izraisīja strauju iedzīvotāju skaita pieaugumu. Tas kļuva par iemeslu celtniecības bumam, kura dēļ tagad vairāk nekā trešdaļu centra apbūvi veido jūgendstila ēkas, no kurām lielākā dāla bija īres nami.
Latvijas iedzīvotāju iepazīšanos ar jūgendstilu ietemēja arī Rīgas 700. dzimšanasdienai veltītā rūpniecības un amatniecības izstāde 1901.gadā. Tajā bija redzamas gan jūgendiskas ainavu kompozīcijas, gan interjera un lietišķās mākslas ekspozīcijas. Nākamajos gados Rīgas centrā pacēlās daudzas jūgendstilu ēkas, kas uz visiem laikiem pārveidoja pilsētvidi.
…