Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:515035
 
Author:
Evaluation:
Published: 20.03.2007.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 16 units
References: Used
Extract

1. Visu „Komunistiskās partijas manifesta” (turpmāk tekstā - manifests) pirmo nodaļu caurstrāvo K. Marksa uzskats, ka cilvēces vēsture ir šķiru cīņas vēsture, sākot ar Romas impērijas laiku, beidzot ar mūsdienām. Jau pašā ievadā K.Markss raksta: „Brīvais un vergs, patricietis un plebejs, muižnieks un dzimtcilvēks, meistars un zellis, īsi sakot, apspiedējs un apspiestais ir atradušies mūžīgā antagonismā viens pret otru, vedot nepārtrauktu, gan apslēptu, gan atklātu cīņu, kas katrreiz beigusies ar visas sabiedrības revolucionāru pārveidošanu vai ar cīnītāju šķiru kopīgu bojā eju.” 1
Tāpat K.Markss izsaka domu, ka sabiedrības, protams, ir mainījušās, bet atšķirības starp dažādiem sabiedrības slāņiem jeb šķirām aizvien pastāv. Visspilgtākā atšķirība starp šīm šķirām ir tāda, ka viena šķira apspiež, ekspluatē citas šķiras, tas vēl vairāk iezīmē sabiedrības nevienlīdzību un noslāņošanos. Tā kā sabiedrības slāņi ir nevienlīdzīgi, rodas šķiru cīņa, jo tās šķiras, kas tiek ekspluatētas, cenšas to nepieļaut.
K.Markss manifestā raksta, ka līdz ar Amerikas atklāšanu manāmi iezīmējas šķiru cīņa: „Līdzšinējais feodālais jeb cunftiskais ražošanas veids rūpniecībā; nespēja vairs apmierināt līdz ar jauniem tirgiem pieaugošo pieprasījumu. Tā vietā stājās manufaktūra. Cunftu meistarus izstūma rūpnieciskā vidus kārta. ... Bet tirgi aizvien pieauga, pieprasījums arvien palielinājās. ... Manufaktūras vietā stājās modernā lielrūpniecība, rūpnieciskās vidus kārtas vietā stājās industrijas miljonāri, veselu rūpniecisku armiju pavēlnieki, modernie buržuji.”2
Galu galā K.Markss uzskata, ka mūsdienās iezīmējas divas krasi atšķirīgas sabiedrības šķiras: buržuji jeb kapitāla turētāji un proletariāts jeb strādnieki. Šajā gadījumā jāpiezīmē, ka K.Marksa un F.Engelsa „Komunistiskās partijas manifests” pirmoreiz iznāk 1848.g.
Sasaucot strādniekus cīnīties par sociālu brīvību, Markss "Manifestā" dot pārliecību par to ka strādnieki uzvarēs: “Manifests” izskaidro cēlu proletariāta uzdevumu - īstenot diženu apvērsumu cilvēces vēsturē.
2. Darba jeb ražošanas procesa pamatelementi ir kapitāls, zemes īpašums, algots darbs, valsts, ārējā tirdzniecība, pasaules tirgus.
Kapitāls ir vērtība kas ienes virsvērtību. Algots darbs – strādnieki pārdot savu spēju strādāt uz noteiktu laiku. …

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register