Dzīve visos laikos ir pierādījusi, ka atkarībā no izglītības līmeņa cilvēks var būt visa labā un krietnā gādātājs un radītājs vai arī tā visa deldētājs, noniecinātājs un izšķērdētājs. Vēsture ievērojamas personības neizprotamā kārtā ir izvirzījusi īstajā laikā un vietā. Šī likumsakarība daudzkārt attiekusies arī uz latviešu tautu. Arī Krišjānis Barons šo diženo cilvēku pulkā iederas īsti un pelnīti.
"Visā pasaulē maz atradīsies tādu, kas būtu tik daudz darījuši savas tautas garīgās attīstības labā kā Krišjānis Barons." [8,18] Tā par latviešu inteliģences pirmās paaudzes pārstāvi K.Baronu viņa 150. dzimšanas dienā sacījis krievu rakstnieks S.Zaligins. K.Barons dzīvoja laikā, kad Latvijas teritorijā valdīja vispirms vācu muižniecība, gadsimtu mijā Krievijas cara valdība, bet neatkarīgai Latvijas valstij vēl tikai tika likti un nostiprināti pamati.
Turīgie latvieši, kas centās iegūt izglītību, studējot Tērbatā 19.gadsimta pirmajā pusē, visi pārtautojās, uzdodamies par vāciešiem, bet ap piecdesmitajiem gadiem viņu starpā radās tādi censoņi, kas vairs nevēlējās pakļauties pārvācošanas spiedienam. To vidū līdzās Krišjānim Valdemāram un Jurim Alunānam bija arī Krišjānis Barons, kurš tolaik vēl nenojauta, kādu svarīgu vietu viņa darbība ieņems latviešu tautas izglītības līmeņa paaugstināšanā, un cik ļoti cienīts un augsti vērtēts viņš tiks visas savas dzīves laikā un arī nākamajās paaudzēs.…