Ķīmiķi izmanto ķīmiskas reakcijas plastmasu, zāļu, krāsvielu un daudzu citu materiālu iegūšanā, kuri ir nepieciešami ikdienas dzīvē. Viņi arī pēta, no kā sastāv vielas un no kā tās var savienot, lai veidotu jaunus materiālus. Ķīmiķi ir radījuši aptuveni 4 miljonus ķīmisku vielu. No tām plaši izmanto apmēram 35000 ķīmisko savienojumu. No vienkāršām vielām ķīmiķi rada daudzveidīgas sarežģītas vielas.
Senie ķīmiķi domāja, ka ir četri elementi: uguns, ūdens, gaiss un zeme. Tagad zināms, ka dabā atrodami 92 ķīmiski. Bez tām vēl vairākus citus elementus vēl var radīt laboratorijās. Visizplatītākais ķīmiskais elements Visumā ir ūdeņradis – zvaigžņu galvenā sastāvdaļa.
Ķīmiskās reakcijas.
Ķīmiskās reakcijas norisinās, ja dažādas vielas savienojas savā starpā, veidojot citus savienojumus. Dažu reakciju norisei ir nepieciešams siltums, citu reakciju norisē siltums izdalās.
Ķīmijas elementi un savienojumi.
Ķīmijas elementi ir veidoti no viena veida atomiem. Savienojoties dažādiem elementiem, to atomi saistās un izveidojās jaunas vielas – ķīmiskā savienojuma molekulas. Piemēram, izplatās vārāmais sāls, ko sauc arī par nātrija hlorīdu, ir izveidojies, savienojoties elementam nātrijam un elementam hloram. Diviem elementiem saistoties, veidojas savienojumus, kas ir pilnīgi atšķirīgs no abiem elementiem, kuri izmantoti šā savienojuma iegūšanai.
Ķīmiķiem ir īpaši trauki ķimikāliju sajaukšanai, kā arī dažādas elektroniskas iekārtas, kas darbojas automātiski. Ķīmiski vielu aprakstīšanai izmanto ķīmiskos simbolus un formulas.…