21.gadsimta postmoderno sabiedrību raksturo daudzas parādības, kuru saknes meklējamas 19. un 20.gadsimtā.
Mūsdienu demokrātisko sabiedrību raksturo cilvēkam piemītošā izvēles brīvība, taču vienlaikus cilvēks ir atkarīgs gan no sabiedrības izvirzītajām prasībām, gan ekoloģiskiem nosacījumiem, tāpat arī pretrunu pilna un sašķelta ir cilvēka iekšējā pasaule. Izvēles brīvība vienmēr uzliek atbildību par izdarīto izvēli.
20.gadsimts ir pagājis zem triju ģēniju zīmes:
Alberts Einšteins – ar relativitātes teoriju mainīja cilvēku uzskatus par pasaules iekārtojumu un iespējām tajā. Einšteins pierādīja, ka viss šajā pasaulē ir relatīvs, nekas nav noteikts, viss ir relatīvi iespējams.
Karls Markss – sociālā un ekonomiskā teorija pavēra iespēju veikt pārkārtojumus sabiedrībā, kas pamatīgi un uz ilgu laiku izmainīja normālu sabiedrības attīstības gaitu.
Zigmunds Freids – bija pirmais, kas skaļi un pamatoti sāka runāt par tā laika tabu - cilvēka seksualitāti un tādejādi pavēra plašas attīstības iespējas tādai mūsdienu zinātnēm, kā psiholoģija.
Raugoties uz 20.gadsimtu mēs droši varam teikt, ka tas bija pavērsiena punkts mūsdienu pasaulē; šie trīs ģēniji pavēra jaunas iespējas tik ļoti nozīmīgās indivīda eksistenciālajās sfērās: Markss to izdarīja sabiedrības, Einšteins to izdarīja “telpā”, Freids to izdarīja mūsos. …