Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:675555
 
Evaluation:
Published: 20.04.2005.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Kodolfizika ir fizikas apakšnozare, kas pēta matērijas uzbūvi subatomārā līmenī – atomu kodolu uzbūvi un to īpašības, kodolprocesus, elementārdaļiņas un to mijiedarbību. Pēc pētāmajām parādībām kodolfizika iedalās cieši savstarpēji saistītās nozarēs, starp kurām nav noteiktas robežas. Galvenās kodolfizikas nozares ir atoma kodolu vispārīgo īpašību un struktūras, kodolspēku, kodolu radioaktīvās sabrukšanas, kodolu dalīšanās un kodolreakciju pētniecība.
Kodolfizikas nozare ir neitronu fizika, kas pēta neitronu īpašības, to mijiedarbību ar kodoliem, palēnināšanu un difūziju.
Kodolfizikas nozares ir arī elementārdaļiņu fizika (pēta elementārdaļiņu īpašības, rašanos, savstarpējās mijiedarbības un pārvērtību procesus) un augsto enerģiju fizika (pēta procesus, kas noris kosmiskajā starojumā, un procesus, ko izraisa augstas enerģijas elementārdaļiņas).
Teorētiskā kodolfizika ir cieši saistīta ar eksperimentālo kodolfiziku. Galvenās eksperimentālās iekārtas ir lādētu daļiņu paātrinātāji, pētnieciskie kodolreaktori, kodolstarojuma detektori. Pētījumu metodes izstrādā kodolspektroskopija un masspektroskopija.
Atomfizikas kā zinātnes nozares attīstības pirmsākumi saistās ar radioaktivitātes atklāšanu. Radioaktivitāti 1896.g. pirmo reizi novēroja franču fiziķis Antuāns Benerels, un tā netieši bija saistīta ar iepriekšējā gadā notikušo rentgenstaru atklāšanu. Savos eksperimentos A.Benerels pārbaudīja ideju, ka luminiscence ir saistīta ar x staru jeb rentgena staru emisiju. Uz, melnā papīrā ietītas, fotoplates, novietotas urāna sāļu kristāla plāksnītes, tika pakļautas stirpai saules gaismas iedarbībai. Eksperimenta iznākumu noteica nejaušība – gadījās mākoņaina diena, un Benerels nolēma attīstīt plati, necerot uz labu uzņēmumu. Pārsteidzošā kārtā attēls bija asi iezīmējies. Benerels sāka pētīt urāna sāļu iedarbību uz fotoplati tumsā. Atklājās, ka urāns un tā savienojumi nepārtraukti emitē starus, kas iedarbojas uz foto emulsiju un spēj izraisīt jonizāciju. Šis atklājums radīja sensāciju. Sevišķi pārsteidzoša bija urāna spēja izstarot spontāni, bez jebkādas ārējas iedarbības. Benerels to nosauca par radioaktīvo starojumu.
Sistemātiskus, visu pazīstamo ķīmisko elementu pētījumus, nolūkā noskaidrot vai tie, līdzīgi urānam, ir radioaktīvi, veica zinātnieku pāris – franču fiziķis Pjērs Kirī (1859.-1906.g.) un franču-poļu fiziķe un ķīmiķe Marija Skladovska-Kirī (1867-1934.g.).
M. Skladovska-Kirī, vienlaicīgi ar vācu zinātnieku H.Šmitu, atklāja radioaktivitātes teoriju 1898.g.
1898.g. Kirī pāris atklāja jaunus ķīmiskos elementu izotopus, poloniju20984 Po un rādiju22688 Ra, kuru radioaktivitāte miljoniem reižu pārsniedza dabiskā urāna radioaktivitāti. Viņu darbs kļuva par bāzi vairākiem atklājumiem atomfizikā un ķīmijā.
Pārvērtības atomu kodolos, kuru rezultātā tie izstaro daļiņas vai kvantus, Kirī nosauca par dabisko radioaktivitāti.
1903.g. Kirī pāris ieguva pusi no Nobela prēmijas, otru pusi saņēma A.Benerels. M.Skladovska-Kirī ir pirmā sieviete, kas saņēmusi Nobela prēmiju. 1911.g. viņa saņēma savu otro Nobela prēmiju, šoreiz ķīmijā, par rādija un polonija atklāšanu un radioaktivitātes pētījumiem. M.Skladovska-Kirī ir vienīgais cilvēks, kas saņēmusi Nobela prēmiju gan fizikā, gan ķīmijā. M. Kirī, pēc vīra nāves, strādāja par Parīzes universitātes Rādija institūta Kirī laboratorijas vadītāju. …

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −3,48 €
Work pack Nr. 1210911
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register