Kas īsti ir koģenerācija?
Ar koģenerāciju saprot tehnoloģisku procesu, kurā vienlaicīgi tiek ražota gan siltumenerģija, gan elektroenerģija. Tas ir efektīvs un videi draudzīgāks process, jo abu veidu enerģijas ražošanai tiek patērēts ievērojami mazāk kurināmā, nekā tādus pašus siltumenerģijas un elektroenerģijas apjomus ražojot atsevišķi. Turklāt, vietējā kurināmā izmantošanas gadījumā tiek veicināta reģionālā attīstība.
Latvijas enerģētikas politika ir vērsta uz to, lai sekmētu koģenerācijas, īpaši atjaunojamos energoresursu, tai skaitā biomasu izmantojošu augstas efektivitātes koģenerācijas staciju attīstību Latvijas pilsētās, kurās esošais koģenerācijas potenciāls vērtējams ap 400 MWh.
Šis rādītājs raksturo arī koģenerācijas sistēmu termisko dzinēju iespējas elektroenerģijas izstrādē un ir atkarīgs no daudziem faktoriem, tajā skaitā:
siltuma patēriņa – slodzes;
siltuma nesēja veida (tvaiks, ūdens);
siltuma nesēja parametriem (temperatūra, spiediens, jauda);
Saražoto mehānisko enerģiju var izmantot lai vadītu palīgiekārtas kā kompresorus un sūkņus. Saražoto siltumenerģiju var izmantot gan sildīšanai, gan dzesēšanai. Parastā elektrostacijā darbības procesa gaitā sasilušais gaiss tiek izvadīts atmosfērā.
Koģenerācija vienlaicīgi apmierina prasības pēc vairākiem enerģijas veidiem, un tā ir izmantojama gandrīz jebkurā ražošanas, pārstrādes vai komunālo pakalpojumu nozarē. …