Komercbankas ir universālas bankas ar plašu operāciju klāstu. Latvijas komecbanku darbību regulē 1995.gada 24.novembrī pieņemtais kredītiestāžu likums. Tas paredz, ka kredītiestāde ir uzņēmējsabiedrība, kas dibināta, lai pieņemtu noguldījumus un citus apmaksājamos līdzekļus un savā vārdā izsniegtu kredītus. Tās ir tiesīgas veikt šādas banku operācijas:
*piesaistīt noguldītāju naudu un citus atmaksājamos līdzekļus, izsniegt aizdevumus;
*veikt skaidras un bezskaidras naudas maksājumus;
*izlaist un apkalpot skaidras un bezskaidras naudas maksāšanas līdzekļus;
*pirkt un pārdot čekus, vekseļus, sertifikātus, ārvalstu valūtu, finansu līgumus, vērtspapīrus;
*veikt uzticības(trasta), finansu līzinga operācijas;
*izsniegt garantijas un galvojumus;
*glabāt un pārvaldīt vērtspapīrus un citas vērības, kā arī veikt citus banku darījumus.
Visas bankas operācijas dalās pasīvās un aktīvās operācijās. Ar pasīvo operāciju palīdzību bankas iegūst apgrozāmos līdzekļus, bet ar aktīvo operāciju palīdzību ta iegūtos līdzekļus sadala.
Banku pasīvās operācijas.
Pasīvās operācijas nozīmē naudas līdzekļu piesaistīšanu bankām, kurus tās izmanto aktīvo operāciju veikšanai. Banku pasīvi sastāv no divām daļām: piesaistītiem līdzekļiem un pašu kapitāla.
Bankas līdzekļu lielākā daļa ir piesaistītie jeb aizņemtie naudas līdzekļi. Naudas resursu piesaistīšana notiek, privātpersonām un uzņēmumiem (klientiem) atverot norēķinu kontus bankā, kā arī aizņemoties naudu no citām bankām. Pastāv dažādi naudas piesaistīšanas veidi. Izšķir pieprasījuma jeb beztermiņa noguldījumus un termiņnoguldījumus.
Pieprasījuma jeb beztermiņa noguldījumi (Demand deposits) ir tādi naudas noguldījumi, kurus izdara uz nenoteiktu laiki fiziskās un juridiskās personas, lai veiktu norēķinus gan skaidrā naudā, gan arī ar pārskaitījumiem. Bankas pienākums ir šos noguldījumus izmaksāt pēc klienta pieprasījuma, kad viņš to vēlas.…