Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:181505
 
Author:
Evaluation:
Published: 08.08.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 3 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
1.  Konflikta būtība    4
2.  Konflikta iemesli    5
2.1.  Konfliktu tipoloģija un izcelšanās iemesli    6
3.  Kā attīstās konflikts    8
3.1.  Galvenie konfliktu cēloņi    9
3.2.  Konfliktu pastiprināšanās    11
4.  Konflikti izglītībā    12
5.  Konfliktu risināšana    13
  Secinājumi    17
  Izmantotā literatūra    18
Extract

Viena no jebkura cilvēka dzīves būtiskām sastāvdaļām ir konflikti, kuri nozīmīgi ietekmē savstarpējās attiecības. Ir svarīgi apzināties, ka konflikti ir pilnīgi normāla un neatņemama dzīves sastāvdaļa, kas ne vienmēr ir vērtējama tikai negatīvi, jo ar konstruktīvi risinātu konfliktu palīdzību ir iespējams pat uzlabot savstarpējās attiecības, noskaidrojot otra slēptās vēlmes attiecībā uz sevi. Tas ir arī viens no veidiem, kā uzzināt otra cilvēka viedokli, viņa uzskatus.
Konflikts ir visos. Vienalga vai tā ir puķe, kas sniedzas pretī saulei, vai dzīvnieks, kas medī, lai izdzīvotu, vai cilvēks, kurš samierinās ar neērtībām ,tās visas ir konflikta izpausmes. Un visos ir vēlēšanās atrast sev labāko variantu, kurš mazinātu spriedzi.
Konflikta atrisināšana nav mēģinājums to likvidēt, drīzāk tas ir process, lai tuvotos konfliktam un vadītu to kārtībā (secībā), lai, pirmām kārtām, labumu gūtu paši un, otrkārt, savstarpējās attiecības.
No sarunām ar dažādiem cilvēkiem esmu secinājis, ka lielākā daļa cilvēku uzskata, ka konflikti ir viennozīmīgi vērtējami negatīvi, kas, manuprāt, nozīmīgi ietekmē to iznākumu. Ja konflikta pamatā ir pārliecība, ka tas ir kaut kas negatīvs, tas veido konflikta vispārējo gaisotni, ietekmējot tā gaitu, norisi. Šādas nostājas dēļ, manuprāt, ir gandrīz neiespējami nonākt pie abas puses apmierinoša risinājuma, tas drīzāk veido situāciju, kad abiem oponentiem ir sajūta, ka vienam noteikti ir jābūt uzvarētājam.
Kas ir konflikts? Psiholoģijā par konfliktu apzīmē pretēji vērstu, nesavienojamu tendenču sadursmi, starp indivīdiem, grupām, kas saistīta ar noliedzošu emocionālu pārdzīvojumu.
Jēdziens “konflikts” radies no latīņu valodas, kas latviski nozīmē – stāties pretī, pretoties, pretēju interešu, uzskatu, tieksmju sadursme, asas domstarpības.[1]
Psiholoģijā ar konfliktu saprot oponentu vai mijiedarbības subjektu pretēju mērķu, interešu, pozīciju, domu un uzskatu sadursmi. Konfliktu var definēt kā vienu no cilvēku mijiedarbības formām, kuras pamatā ir dažādu veidu reālas vai iluzoras, objektīvas un subjektīvas, dažādā pakāpē apzinātas pretrunas starp subjektiem, mēģinājumi tās risināt kognitīvi vai emocionāli.[1]…

Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −2,98 €
Work pack Nr. 1170069
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register