“Pētījumu centra SKDS 2019. gada maijā veiktais pētījums liecina, ka sabiedrības attieksme kopumā mainās un tā arvien mazāk atbalsta kontrabandas preču iegādi, turpina pieaugt to respondentu īpatsvars, kuri uzskata, ka kontrabandas preču tirdzniecība ir nosodāma. 2013. gadā 42% uzskatīja, ka kontrabandas preču tirdzniecība ir kopumā nosodāma, 2015. gadā tā uzskatīja jau 55%, bet 2019. gadā – jau 61% no visiem aptaujātajiem iedzīvotājiem.”
Protams, nevar nepieminēt to, ka kontrabanda ir un būs aktuāla tik ilgi, kamēr Baltkrievijā, no kurienes tiek ievesta lielākā cigarešu kontrabanda, nepaaugstinās cenas un nesamazinās tās Latvijā, lai būtu apmēram vienlīdzīgi, jo kā teica Silenes robežkontroles punkta priekšnieks Valdis Jukšs “Šī tendence saglabāsies līdz tam laikam, kamēr cenas neizlīdzināsies, jo kamēr būs iespēja peļņai, cilvēki ar to arī nodarbosies”.
“Kontrabandas cigarešu apjoma samazinājums Latvijā skaidrojams gan ar ekonomiskās situācijas uzlabošanos, gan arī tiesībsargājošo institūciju sekmīgo darbu. To apliecina arī SKDS pētījuma dati – 25% aptaujāto atzinīgi novērtē valsts institūciju cīņu ar kontrabandu (salīdzinājumam 2013. gadā tādu bija vien 16%). Vienlaikus pieaug tā sabiedrības daļa, kas uzskata, ka valstij vajadzētu pastiprināt cīņu ar kontrabandu: ja 2013. gadā tā domāja 46% respondentu, tad šogad – jau 55%.” Neskatoties uz cīņu ar kontrabandu, tā ir un paliek valstī, neskatoties uz to, ka vairāk par pusi aptaujāto uzskata, ka ar to ir jācīnās, šis ir viens no grūtākajiem darbiem muitā. Vēl šis pētījums rāda to, ka Latvijā kontrabandas cigarešu apjoms 2019. gadā sasniedza 19,5%, kas ir par 1,6% mazāk nekā 2017. gadā, savukārt kopējie zaudējumi valsts budžetam ir 61 miljons eiro. Savukārt Lietuvā un Igaunijā kontrabandas cigaretes veidoja attiecīgi 17% un 9,5% no kopējā apjoma.5
…