Kredīts - brīvo naudas līdzekļu kustība, ko bankas vai uzņēmumi piešķir kredīta ņēmējam uz noteiktu laiku par noteiktu atlīdzību. Kredīta devējs (kreditors -aizdevējs) kredīta ņēmējam (debitors - aiņēmējs) atvēl lietošanas tiesības uz noteiktu naudas summu (finansu kredīts), bet kredīta ņēmējs uzņēmas saistības šo naudu pēc noteikta laika atmakstāt. Kā kompensāciju par lietošanas tiesību atdošanu parasti tiek noteikti procenti.
Ne vienmēr kredīta attiecības nosaka maksa par aizdevumu. Kredīta attiecības var rasties pašā līdzekļu aprites gaitā dažādos saimniecības posmos. Kredīta nepieciešamību rada starpība starp naudas aizdevumiem ražošanas līdzekļu un priekšmetu iegādei un naudas ieņēmumiem par pārdoto produkciju vai pakalpojumiem. Rodas nepieciešamība pēc kredīta, lai nodrošinātu līdzekļu aprites patstāvīgumu. Bet līdzekļu aprites gaitā rodas arī uzkrājumi, kuri dotajā brīdī uzņēmumam vai fiziskai personai nav vajadzīgi. Tatad kredīts ļauj izdevīgi izmantot viena uzņēmuma brīvos līdzekļus citu uzņēmumu vajadzībām.
Ir pazīstamas vairākas kredītu formas: komerciālais, bankas, patēriņa, valsts kredīts.
Komerciālais - piešķir viena juridiska persona, piemēram, preču ražotājs, otrai juridiskai personai, pārdodot preces ar atliku maksājumu,t.i., samaksu veidot pēc preču piegādes noteiktā termiņā.…