“Ir noslēdzies pusgadsimtu ilgušais pretdabiskais laiks, kad Latviju no Rietumpasaules šķīra tā dēvētais dzelžu priekškars. Katrai latviešu tautas daļai tad bija savs virsuzdevums: Latvijā palikušajiem – visiem spēkiem turēties uz savas zemes, bet Rietumpasaulē nonākušajiem – pacelt balsi savas tautas un valsts aizstāvībai.”1
Latviešu emigrācijas jautājums joprojām ir ļoti aktuāls un ar to pētīšanu nodarbojas vēsturnieki arī mūsdienās. Esmu izpētījusi vairākās par šo tēmu uzrakstītas grāmatas un pamatojoties uz jau esošām zināšanām individuālajā darbā esmu izvirzījusi arī t.s. problēmu jautājumus, kuriem centos atrast cēloņus un izpētīt to sekas un ietekmi uz sabiedrību. Kas tad ir latvieši trimdā: bēgļi no valsts dzimtenes vai galvenie Latvijas aizstāvji PSRS laikos.
Par galveno mērķi šī referāta rakstīšanai esmu izvirzījusi ar dažādu grāmatu vēsturisko datu izpētes un analīzes palīdzību noskaidrot kādu lomu bija spēlējuši emigrējuši latvieši Latvijai, vai tie bija spējīgi no attāluma ietekmēt situāciju Latvijā un kādā veidā.
Rakstot referātu centos izlūkot latviešu emigrācijas faktu no vairākiem aspektiem: vēsturiskā, politiskā un morālā.
Savā darbā parādu tendences emigrējošo latviešu valsts izvēlē, politisko situāciju kopumā. Esmu izveidojusi kopējo ieskatu par pasaules latviešu organizāciju darbību un to rezultātiem.…