Nobeigums
Rakstot šo referātu es varu secināt to, ka Jumis ir ļoti sena latviešu mitoloģiskā zīme, kura pastāv kopš aizvēstures laikiem un ir saglabājusies līdz pat mūsdienām. Jumis simbolizē dzīvību, auglību, veiksmi, bagātību. Jumim piemīt dubultošanās, jo pats Jumis sastāv, veidojas no diviem vienādiem elementiem, kas dabā var būt sastopami ziedu, riekstu, divām vārpu veidā, kas ir saaugušas kopā un ko tādā gadījumā simbolizē ar raženumu, labā vairošanu.
Pastāvēja dažādi uzskati par Jumim piemītošo spēku un arī rituāli, ar kuru palīdzību ,pēc seno latviešu domām, bija iespējams panākt Jumja labvēlību.
Jumis var sakuploties, sazaroties gan uz augšu, gan uz leju. Jumim kuplojoties, zīme kļūst bagātīgāka un arī tādā veidā spēj atainot dabas procesus, piemēram, koku lapu nomešanu rudenī.
Rudens saulgriežos tiek svinēta ražas novākšana un tiek veikti rituāli Jumja pievilināšanai , kas veicinātu Jumja dāsnumu ar sagaidāmo ražu nākamam gadam.
Pastāv dažādi ticējumi par to, kas notiek glabājot, apēdot vai atrodot Jumi.
Jumis ir attīstījies no Jāņa zīmes, savukārt Mārtiņzīme ir tā, kā Jumja pilnveidojums, kas turpina augt lielāka un kuploties.
Kopumā es varu secināt to, ka Jumja zīme ir, kas vairāk nekā simbols, kura nozīme ir saistīta ar auglīgumu, bagātību, dzīvību un tās attīstību, vairošanos. Jumis ir ļoti sena zīme, ar kuru ir saistītas arī rudens paražas.
…