Kas ir Pasaules tirdzniecības organizācija?
Pasaules tirdzniecības organizācija (PTO) ir daudzpusējas tirdzniecības sistēmas tiesiskais un institucionālais pamats. Tā nosaka galvenās līgumsaistības valstu tirdzniecības iekšējās likumdošanas un noteikumu veidošanā un īstenošanā. Tā ir platforma, uz kuras tiek balstītas tirdzniecības attiecības starp valstīm ar kopīgas apspriešanas, pārrunu un kopīgu lēmumu pieņemšanas starpniecību.
PTO tika dibināta 1995. gada 1. janvārī. 1993. gada 15 decembrī valstu valdības pabeidza Urungvajas raunda sarunas, un to rezultātu politiskais apstiprinājums no valstu ministru puses tika izdarītas 1994. gada aprīlī “Marakešas deklarācija” apliecināja, ka Urungvajas sarunu raunda rezultāti “nostiprinās pasaules ekonomiku un veicinās tirdzniecības izaugsmi, investīciju, nodarbinātības un ienākumu palielināšanos visā pasaulē”. PTO ir Urungvajas raunda sarunu rezultātu iemiesojums un GATT (General Agreement on Tariffs and Trade, Vispārējā Vienošanās par Tarifiem un Tirdzniecību) pēctece.
PTO ir ne tikai potenciāli lielāks dalībvalstu skaits salīdzinot ar GATT (kas ievērojami pārsniedz 100 valstis), bet arī daudz plašāks tirdzniecības pasākumu un to regulējošo politiku apjoms. GATT aptvēra tikai tirdzniecību ar precēm. PTO regulē tirdzniecību ar precēm, pakalpojumiem un “idejām” jeb intelektuālo īpašumu.
PO mītne atrodas Ženēvā, Šveicē.
PTO galvenās funkcijas
Daudzpusējo un plurilaterālo tirdzniecības līgumu, kuri kopumā veido nolīgumu par PTO, administrēšana un īstenošana.
PTO veicina PTO līguma izpildīšanu, administrēšanu un vadību un veicina to mērķus. Tas arī piedāvā struktūru tiem saviem dalībniekiem, kas ir to pieņēmuši, izpildei, administrēšanai un vadīšanai.…