Galvenie faktori, kas radīja nelabvēlīgu situāciju eksporta jomā 1993.gadā, bija šādi:
- lata vērtības pieaugums attiecībā pret konvertējamām valūtām, kas turpinājās līdz lata piesaistei pie SDR 1994. gada sākumā;
- maksātspējīgā pieprasījuma samazināšanās galvenajās tirdzniecības partnervalstīs, ārvalstu debitoru parādi;
- uzņēmumu zaudējumi no valūtu konvertācijas.
Importa pieaugumam 1994. gadā salīdzinoši labvēlīgu situāciju Latvijā radīja sekojoši faktori:
- importam labvēlīga lata kursa dinamika (lata nominālās vērtības pieaugums);
- Latvijas uzņēmumu ražošanas apjomu kritums;
- pieaugošais importēto preču īpatsvars iedzīvotāju patēriņu struktūrā.
Laikā no 1993. līdz 1997. gadam imports kopumā ir pieaudzis gandrīz četras reizes, pie kam straujš pieaugums sākās 1995. gadā, kad imports pieauga par 38,2%, bet 1996.gadā – par 33,2%.
Laika posmā no 1994. līdz 1997.gadam ir novērojams arī pakāpenisks eksporta pieaugums – šajā laika posmā eksports ir pieaudzis apmēram 2,5 reizes, liecinot par pakāpenisku Latvijas eksportētāju attīstību pēc rūpniecības sabrukuma 1992. un 1993. gadā. Notiek pakāpeniska ražošanas atjaunošanās un saražoto preču apjomu pieaugums valstī, kas nozīmē ne tikai kvantitatīvo pieaugumu, bet arī kvalitātes rādītāju uzlabošanos, jo tikai konkurētspējīgas un atbilstoši sertificētas preces spēj iekarot citu valstu tirgu.
Eksporta un importa apjomu pieaugumu 1998. gada otrajā pusē pārtrauca Krievijas ekonomiskā krīze, kas ārējās tirdzniecības apgrozījumu ietekmēja sekojoši:
- samazinājās eksporta iespējas uz NVS valstīm un Krieviju;
- vispārējā tirgus sašaurināšanās rezultātā palielinājās konkurence iekšējā un ārējā tirgū, kā rezultātā dažās preču kategorijās samazinājās Latvijas eksports arī uz citām pasaules valstīm;
- krīzes ietekmes rezultātā, sašaurinoties rūpnieciskajai izlaidei, samazinājās Latvijas imports.
…