Secinājumi
1. Kultūras mantojuma jēdziens ir dinamisks lielums, jo tas mainās ar katru paaudzi; pēdējos gados pat vienas paaudzes laikā. Pārņemot kultūras mantojumu, katra paaudze to pārstrādā - atjauno, kopē, restaurē. Kaut arī definīcijas mainās, to galvenā doma paliek,- mērķis noskaidrot vērtīgākos objektus un pamatot to nozīmi.
2. Kā mainās kultūras mantojuma definīcija, tāpat mainās arī vērtības, un tās ir stingri veidotas no konteksta faktoriem (sociālie spēki, ekonomiskā izdevība, kultūras tendences).
3. Vērtību noteikšanai ir subjektīvs raksturs, - ļoti daudz ir atkarīgs no vērtētāja personības, pieredzes, kādu iespaidu objekts atstāj uz vērtētāju. Tomēr tradicionālais veids kā vērtēt ‘svarīgumu’, ir paļauties uz vēsturiskiem, mākslas un arheoloģijas priekšstatiem.
4. Lai arī sabiedrība vēlas aizsargāt un saglabāt kultūras mantojumu, ir situācijas, kad vajadzības dēļ no pieminekļu saraksta tiek svītrots piemineklis, piemēram, kā „Gaismas pils” dēļ tika nojaukta arhitektoniski vērtīga ēka Uzvaras bulvārī.
5. Latvijas Nacionālās bibliotēkas unikalitāti veido arī tās sasniegumi latviešu grāmatniecības vēstures, bibliogrāfijas pētniecībā, bibliotēkvēstures, daudzveidīgas aktivitātes bibliotēku attīstības veicināšanā.
6. Jaunā Latvijas Nacionālā bibliotēka ir viens no nozīmīgākajiem 21. gs projektiem Latvijā, kas dos iespēju bibliotēkai kļūt par modernu pasaules līmeņa informācijas centru. LNB jaunās ēkas projekta „Gaismas Pils” kontekstā tiek plānots jaudīgs papīra restaurācijas un saglabāšanas centrs.
7. LNB ir viena no retajām valsts iestādēm, kuras darbību regulē īpašs likums- LR likums „Par Latvijas Nacionālo bibliotēku”, - kas apliecina tās nozīmīgo lomu nācijas intelektuālajā izaugsmē un valsts bibliotēku sistēmas attīstībā.
8. Runājot par bibliotēkas tēlu sabiedrībā, tas strauji mainās. Tomēr gan bibliotēkas lasītāji, gan arī nelasītāji joprojām nezina par daudzām iespējām, ko piedāvā bibliotēkas, vai vienkārši neizprot to būtību. Līdz ar to var secināt to, ka ir nepieciešama plašāka bibliotēkas pakalpojumu popularizēšana, kā arī dziļāka izpratnes rosināšana, sniedzot konsultācijas un iedrošinot apmeklētājus tos izmantot.
…