IEVADS
Izdzirdot vārdu nodokļi, daudziem cilvēkiem tas saistās ar nepatīkamiem obligātiem maksājumiem, no kuriem labprātāk cenšas izvairīties, jo dažkārt tie mēdz būt nesamērīgi augsti. Kāpēc būtu nodokļi jāmaksā, kāds no tiem labums, vai un kā mūsu samaksātā nauda ietekmē kopējo valsts budžetu – tie ir jautājumi, kuri nodarbina nodokļu maksātāju prātus, jo katrs vēlas, lai samaksātā nauda tiktu pēc tam arī lietderīgi izlietota.
Pēdējā laikā kļūst aktuāla problēma par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, tas izpaužas kā darba devēju nevēlēšanās ar darbiniekiem noslēgt oficiālus darba līgumus, jo tad būtu jāmaksā nodokļi par padoto darba algām, ir arī citas darbības, kas bremzē un kavē nodokļu ieņēmumu celšanu. Tāpēc savā darbā vēlējos noskaidrot, cik liela loma ir nodokļu ieņēmumiem valsts budžeta kopējo ieņēmumu veidošanā, kā tie ietekmē valsts budžeta ieņēmumus un kā ir veidojušies un mainījušies nodokļu ieņēmumi valsts budžetā pēdējos piecos gados no 2002. – 2007. gadam.
Lai būtu iespējams izvirzītos uzdevumus izpildīt, savācu datus par nodokļu ieņēmumiem, kopējiem budžeta ieņēmumiem un izdevumiem valsts budžetā no
2002. – 2007. gadam. Lai veiktu datu analīzi, iepazinos ar statistikas teoriju, kas būtu nepieciešama darbam. Kopumā pētījuma veikšanai izmantoti 7 literatūras materiāli un interneta resursi www.likumi.lv . Darbā ir ievietotas 13 diagrammas un 5 tabulas, no kurām viena atrodas pielikumā.
Darba mērķis: noskaidrot, kā nodokļu ieņēmumi izmainījušies valsts budžetā un kā tie ietekmējuši valsts budžeta ieņēmumus no 2002. – 2007. gadam.
Darba uzdevumi:
1. Savākt datus par nodokļu ieņēmumiem, valsts budžeta ieņēmumiem un izdevumiem no 2002. – 2007.gadam.
2. Pielietojot apgūtās statistikas metodes, izanalizēt savāktos datus.
3. Iegūtos rezultātus apstrādāt ar MS Excel.
…