Latvijas jaunākajā vēsturē, domājams, nav būtiskāka notikuma kā Latvijas Treša atmoda. Latvijas Trešā atmoda ir cieši saistīta ar Latvijas Tautas Frontes dibināšanu un tās darbību un Barikāžu laiku, kuru nozīme ir nenovērtējama. Šie ir notikumi, kas ne tikai veicināja Padomju Savienības sabrukumu un neatkarīgas Latvijas valsts izveidošanos, bet arī pievērsa Latvijai visas pasaules uzmanību. Vienlaikus šis ir laiks Latvijas vēsturē, kas atstājis mums daudzas subjektīvas atmiņas, apliecinājis tautas spēju būt vienotai, drosmīgai un politiski zinošai. No otras puses, tas lika pamatus šodienas Latvijas politiskai, ekonomikai un kultūrai.
Man kā latvietei ir interesanti uzzināt par ceļu, kuru veikusi Latvijas tauta, lai atgūtu neatkarību. Tādējādi par sava darba mērķi izvirzu to faktu apkopojuma un izvērtējuma veikšanu, kas attiecas uz Latvijas Trešo atmodu, Latvijas Tautas Frontes darbību un Barikāžu laiku.
Lai saniegtu izvirzīto mērķi, tika izvirzīti sekojoši uzdevumi:
materiālu vākšana par Latvijas Trešo atmodu;
iegūto materiālu izpēte un izvērtēšana;
secinājumu izdarīšana.
Ilgus gadus latviešu tautai savā tēvzemē bija ierobežota brīvība un atņemtas tiesības pašai lemt savu likteni. 80.gadu vidū sāka veidoties organizācijas, kuras par savu darbības mērķi izvirzīja Latvijas neatkarības atjaunošanu. Protams, ka daudziem Latvijas neatkarības ideja likās nereāla. Padomju Savienības varas iestādes negribēja pieļaut, ka Latvijā dzimst neatkarības ideja.
Viena no organizācijām bija Latvijas cilvēktiesību aizstāvības grupa „Helsinki-86”, ko 1986.gada jūnijā Liepājā nodibināja Linards Grantiņš, Raimonds Bitenieks un Mārtiņš Bariss. Grupas „Helsinki-86” mērķis bija sekot tam, kā tiek ievērotas latviešu tautas ekonomiskās, kultūras un indivīda tiesības. Grupas dalībnieki pieprasīja latviešu nacionālo un kultūras tiesību atjaunošanu, staļinisko deportāciju nosodīšanu, tautas aptauju par izstāšanos no Padomju Savienības.
1986.gadā žurnālists Dainis Īvāns uzsāka cīņu par to, lai pārtrauktu Daugavpils HES celtniecību, kas apdraudēja Daugavas senleju. D.Īvāns panāca, ka pārtrauca Rīgas metro projektēšanu. Latvijas tauta vērsās pret Slokas celulozes kombināta darbību, jo tas ļoti piesārņoja apkārtējo vidi. Visi šie pasākumi skaidri apliecināja, ka sākusies jauna tautas atmoda. …