Latvijas tūrisma nozares apraksts.
Manuprāt, Latvijai ir lielas iespējas tūrisma, kā tautsaimniecības nozares attīstībā, jo Eiropā un visā pasaulē tūrisms ir viena no vadošajām un visstraujāk augošajām nozarēm un tiek uzskatīts par stratēģisku ekonomiskās attīstības un nodarbinātības prioritāti. Saskaņā ar Pasaules Tūrisma organizācijas (PTO) statistikas datiem, tūrisms ir pasaulē lielākais eksporta ienākumu avots, ar nozīmīgu darbavietu, skaitu, kā arī svarīgs reģionālās un sociālās attīstības faktors. Tūrisms un ar to saistītās nozares veido 10.4% no pasaules IKP, ar 200 milj. nodarbināto un gandrīz 700 milj. starptautisko tūristu katru gadu. Pēc Pasaules ceļojumu un tūrisma padomes prognozēm tūrisma un ar to saistītās nozares ieguldījums pasaules IKP līdz 2014. gadam pieaugs par 3.7% gadā un attiecīgi būs 10.9%. Attiecīgi 2004. gadā tūrisma nozares tiešais ieguldījums veidos 3.8% no kopējā IKP pasaulē, kas ir par 5.2% vairāk nekā iepriekšēja gadā. Tiek prognozēts, ka tūrisma nozares tiešais ieguldījums pasaules IKP līdz 2014. gadam paliks nemainīgs, 3.8%, tomēr tā apjoms katru gadu pieaugs par 3.3%.
Savukārt Eiropa ir visvairāk apmeklētais tūrisma reģions pasaulē, to apmeklē 60% no starptautiskajiem ceļotājiem pasaulē. Līdz 2020. gadam PTO prognozē starptautisko tūristu skaita palielināšanos par 3% katru gadu. Tomēr, palielinoties citu pasaules reģionu popularitātei, Eiropu kā galamērķi izvēlēsies 45.9% no visiem starptautiskajiem ceļotājiem.
Latvijas maksājumu bilances dati rāda, ka tūrisma pakalpojumu eksporta īpatsvars IKP Latvijā ir 2,2%. Latvijā 2003. gadā ienākošais tūrisms ir pieaudzis par 8,7%, salīdzinot ar 2002. gadu un ārvalstu ceļotāju izdevumi Latvijā pieauguši par 30%, salīdzinot ar 2002. gadu. Šāds stabils ienākošā tūrisma pieaugums – vidēji 10% gadā pēdējos gados liecina par nozares veiksmīgo attīstību kopumā un spēju turpmāk sasniegt vēl labākus rezultātus.
Eiropā tūrisma nozarē pārsvarā darbojas mazie un vidējie uzņēmumi, sastādot 99% no kopējā nozares uzņēmumu skaita. Savukārt Latvijā tūrisma nozarē ir tikai mikro, mazie un vidējie tūrisma uzņēmumi. Latvijā 2002. gadā darbojās 127 tūrisma firmas ar 1429 darbiniekiem, kuras apkalpoja 255 tūkst. cilvēkus. Apkalpoto cilvēku skaits ar katru gadu palielinās, tomēr tūrisma firmu skaits ir nemainīgs, kas liecina, ka tūrisma firmas un to darbība Latvijā nostabilizējas.…